V posledním květnovém týdnu se rozvolnila většina zbylých restrikcí, do škol se vrátila aspoň část dětí, roušky už nejsou všude povinné. Ekonomiku ovšem to nejtěžší teprve čeká - nezaměstnanost půjde nahoru, některé obory se budou vzpamatovávat i několik let, sníží se spotřeba domácností.

A právě budoucnost nejen české ekonomiky a dopady koronaviru na společnost a její fungování byly hlavním tématem další on-line konference Hospodářských novin ze série Výzvy 2020. První debaty se zúčastnily takové osobnosti tuzemského byznysu jako Ondřej Fryc, Josef Průša nebo Martin Wichterle a nabité bylo i její pokračování.

Ve středu 27. května diskutovali ve virtuálním studiu Hospodářských novin mimo jiné Leon Jakimič, majitel vyhlášené sklářské firmy Lasvit, jedna z nejvýraznějších dam české podnikatelské scény a spolumajitelka technologického holdingu NWT Martina Vítková, organizátor nedávného hackatonu k e-shopu s dálničními známkami a jeden ze zakladatelů iniciativy #Covid19CZ Tomáš Vondráček ze společnosti Actum Digital.

O budoucnosti Česka dále diskutovaly bývalá spolumajitelka Wood & Co. a zakladatelka investičního fondu Espira Investments Andrea Ferancová Bartoňová a řídící partnerka Deloitte Diana Rádl Rogerová. Vystoupil rovněž Vítězslav Lukáš, generální ředitel společnosti ABB ČR.

Streamované vysílání debaty Výzvy 2020 začalo ve středu 27. května ve 14 hodin. Můžete ji sledovat přímo tady v článku, ale také na našich sociálních sítích.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Jake jsou, podle vas, top 3 nejvetsi prilezitosti a top 3 nejslibnejsi ekonomicke sektory, do kterych by mela Ceska republika jako strateg nasmerovat nejsilnejsi prorustove investice, vc investic do vyvoje, vyzkumu, inovaci a aplikaci a ktere by pomohly vyprofilovat nas budouci hospodarsky potencial s vysokou pridanou hodnotou a konkurenceschopnosti?
Čtenářský dotaz
Jake vidite politicke reseni pro CR do budoucna a konkretne pro parlamentni volby 2021? Neni cas na zasadni restart i v politice?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaky vliv bude mít Covid_19 na Inovační strategii ČR 2019-2030 ? Negativní, pozitivní? Děkuji
Čtenářský dotaz
Opravdu to vidíte tak černě? Mám spíše obavu, abychom si tu krizi nepřivolali sami. Mám spíš hlasy od podnikatelů, že lidem se nechtělo pracovat před krizí a teď po sérii podpor že strany vlády se jim nechce dělat ještě víc. Viz např. zvýšení OČR na 80 % jenom dusí restart ekonomiky a podporuje lidi být doma, i když mají možnost hlídání ze strany babiček nebo dědečků. Firmám pak chybí lidi a musí ve výrobě zaskakovat lidi z kanceláří. Není teď spíš čas začít říkat, že žádná krize není a nebude?
Čtenářský dotaz
Jak a zda ovlivnila současná restriktivní opatření globální byznys Lasvitu?
Čtenářský dotaz
Paní Vítková, jak jste zvládli ve firmě NWT situaci, kdy jeden Váš zaměstnanec na obchodní pozici podvedl své kolegy o hodně peněz? Pomohli jste podvedeným zaměstnancům nějak dorovnat ztráty nebo je to jejich věc? Jak se to řeší dále a přijali jste nějaká opatření do budoucna? Děkuji
Čtenářský dotaz
Myslite si,ze se ekonomika vrati do stejnych koleji?Co si myslite o smerovani ekonomiky smerem ke zpusobu ekonomiky ohleduplne k zivotnimu prostredi,je to realne?Je tahle situace prilezitosti pri restartu skladat ekonomiky timto zpusobem?
Čtenářský dotaz
Řada studií, včetně např. té od vědců z Oxfordu, ukazuje, že řešením obou krizí (zdravotní a klimatické) najednou se povede ekonomiku nastartovat lépe, než investicemi do starého průmyslu. Bude to nejen efektivní z hlediska vynaložených prostředků, ale současně to pomůže odvrátit ty nejhorší dopady změny klimatu. Jakým způsobem reflektují vaše firmy klimatickou krizi? Děkuji za odpověď.
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru