Chcete vědět, co se to děje s korunou? Proč se jeden den propadne o padesátník a vypadá to, že co nevidět oslabí nad 28 korun za euro, tedy míří k úrovni, kterou (s výjimkou dvou krátkých období paniky v letech 2009 a 2015) nepamatujeme od roku 2007? A proč se jen pár dní nato česká měna vehementně cpe k hodnotám kolem 27 korun? Pak nezbude, než se začíst do výroků klíčových členů bankovní rady ČNB. Plány centrální banky pro špatné časy jsou totiž tím, co dokáže trh rozparádit.

Ukázala to rutinní prezentace nové prognózy pro analytiky, která za účasti radního Tomáše Holuba a expertů měnové sekce ČNB proběhla minulé pondělí, a následná prudká reakce, kterou ČNB ze všech sil utlumovala ještě tento týden.

Co se stalo? V prezentaci došlo i na pesimistické scénáře, které ukazují, co by se s ekonomikou dělo v případě, že epidemie koronaviru bude dál ochromovat běžný provoz. Nejpesimističtější variantu představuje případná druhá vlna pandemie. Kdyby na podzim opravdu přišla a s ní i další projevy deglobalizace, a tedy poklesu mezinárodního obchodu, čekal by českou ekonomiku dlouhotrvající útlum. S ním je spojen i pokles inflace pod cíl. Jak by se růst cenové hladiny mohl vrátit tam, kde ho ČNB chce mít, tedy na dvě procenta ročně? Vyžadovalo by to extrémně slabou korunu (pro rok 2021 až 32 korun za euro, uvádí prezentace na straně 27 vlevo dole) a hluboce záporné tržní úrokové míry. Ty jsou ale nedosažitelné, takže v realitě by muselo přijít nějaké účinné nekonvenční opatření.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru