Kvůli koronavirové krizi a nouzovým opatřením se propadly zisky největších bank. V prvním čtvrtletí klesl čistý zisk České spořitelně meziročně o 19,8 procenta na 3,2 miliardy korun, Monetě Money Bank o čtvrtinu na 731 milionů korun, Komerční bance o 16,3 procenta na 2,7 miliardy korun a UniCredit Bank v Česku a na Slovensku o 55 procent na miliardu korun. Raiffeisenbank zaznamenala pokles čistého zisku o 9 procent na 808 milionů korun.

Za poklesem zisků stojí zejména zvýšená tvorba opravných položek, uvedl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Banky se připravují na zhoršený makroekonomický výhled a navyšují opravné položky, což se promítá do nižších hospodářských výsledků.

K propadu zisků přispěla i Česká národní banka, která v březnu snižovala úroky. To vede k nižším výnosům bank, dodal analytik.

České spořitelně, která je největší bankou v Česku podle počtu klientů, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 19,8 procenta na 3,2 miliardy korun. Provozní zisk se snížil o 1,2 procenta na 5,3 miliardy korun. Banka poskytla meziročně více úvěrů, rostl i objem hypoték. Hospodářské výsledky zveřejnila Česká spořitelna na konci dubna na svém webu.

"Důležitým přispěvatelem k finančním výsledkům České spořitelny byl provozní zisk, zejména čistý úrokový výnos. K provoznímu zisku přispěl také čistý výnos z poplatků a provizí," uvedla banka v tiskové zprávě.

Česká spořitelna si vedla proti celé skupině Erste poměrně dobře, komentoval čísla analytik Wood and Company Ronald Schubert. Spořitelně se podle něj povedlo udržet si silnou dynamiku úvěrování a vysoké čisté úrokové marže. Na lepší výsledky rakouského konkurenta zareagovaly i akcie Komerční banky a ráno posílily o tři procenta. Nicméně na trhu jsou vidět na českých bankách zahraniční prodejci, kteří tohoto růstu ceny využili k prodeji, dodal.

Rakouské bankovní skupině Erste Group Bank, která vlastní Českou spořitelnu, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 38 procent na 235,3 milionu eur (6,4 miliardy korun). Na hospodaření banky měla negativní dopady omezení související s pandemií nemoci covid-19. Banka v dubnové tiskové zprávě zároveň varovala před výrazným poklesem zisku za celý letošní rok.

Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o 56 procent na 2,1 miliardy korun. Objem úvěrů i vkladů banky se meziročně zvýšil. ČSOB posílila kapitálovou pozici díky zadržení výplaty dividendy. ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky, to ve čtvrtek sdělila ČTK. 

"V prvním čtvrtletí jsme museli reagovat na situaci, kterou jsme doposud nepoznali. Umožnili jsme odklady splátek spotřebitelských, firemních úvěrů a hypoték. Většina služeb je pro naše zákazníky dostupná online. Jako součást klíčové infrastruktury státu jsme udrželi v provozu téměř všechny pobočky, na kterých jsme plně obsluhovali naše klienty. Zároveň jsme posílili služby call centra," uvedl generální ředitel ČSOB John Hollows.

Komerční bance klesl čistý zisk o 16,3 procenta na 2,7 miliardy korun. Jejím většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, konsolidované hospodářské výsledky oznámila v tiskové zprávě na začátku května. S akciemi KB se obchoduje na pražské burze.

"Komerční banka dokázala rychle přejít do chráněného režimu, v němž jsou dostupné všechny služby klientům, funguje základní pobočková síť a převážná většina zaměstnanců pracuje z domova," uvedl k aktuální situaci generální ředitel banky Jan Juchelka. Skupina KB od 13. března nabídla klientům možnost přerušení splácení půjček. Zákon o úvěrovém moratoriu naplňuje ode dne nabytí jeho účinnosti v dubnu.

Poté, co představenstvo v březnu navrhlo nechat celý zisk roku 2019 nerozdělený, v souladu s pokynem České národní banky, odložilo představenstvo také rozhodnutí o dividendě roku 2020 nejméně do října 2020. O přijetí konečného rozhodnutí o dividendách rozhodne valná hromada. Ta byla kvůli mimořádným opatřením odložena.

Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za první čtvrtletí čistý zisk miliardu korun (37 milionů eur), což je meziroční pokles o 54,5 procenta. Objem vkladů UniCredit Bank klesl meziročně o 2,3 procenta na 438 miliard korun. Objem poskytnutých úvěrů se snížil o 5,9 procenta na 458 miliard korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí meziročně klesly o 12,4 procenta na 810 milionů korun, čisté úrokové výnosy činily stejně jako před rokem 3,8 miliardy korun. Provozní zisk banky se propadl o 19,3 procenta na 3,18 miliardy korun.

Také Moneta Money Bank zhoršila v tiskové zprávě začátkem května celkový výhled pro letošní rok. V letošním prvním čtvrtletí bance klesl konsolidovaný čistý zisk meziročně zhruba o čtvrtinu na 731 milionů korun. Provozní výnosy banky stouply v prvních třech měsících o 14,7 procenta na 2,9 miliardy korun. 

Moneta od 19. března umožňuje odklad splátek domácnostem, živnostníkům i malým a středním podnikům. Do konce dubna zpracovala 55 tisíc žádostí o odklad půjček.

Podle generálního ředitele Tomáše Spurného banka i přes krizi plní své strategické cíle. "Jako banka jsme se dokázali vyrovnat se všemi opatřeními a čelit výzvám, udrželi jsme banku v chodu a zároveň chránili naše zaměstnance i klienty. Zachovali jsme si obezřetnost, ve které budeme pokračovat i nadále. Věříme, že tato krize nás ve střednědobém horizontu učiní silnějšími a úspěšnějšími," uvedl. Otázku výplaty dividendy banka přehodnotí před koncem roku, zisky chce akcionářům vyplatit, jakmile to bude možné.

Čistý zisk klesl v prvním čtvrtletí meziročně i Raiffeisenbank, a to devět procent na 808 milionů korun. Aktiva banky vzrostla o 6,6 procenta na 380 miliard korun. Banka o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě. Pokles zisku zaznamenaly kvůli pandemické krizi i ostatní velké banky.

"První čtvrtletí přineslo něco, co nikdo nečekal. Museli jsme rychle reagovat na novou situaci, naučit se mnoha novým věcem, a to tak, aby klienti nic nepoznali a my jim i v nových podmínkách mohli poskytovat servis, na jaký jsou zvyklí," komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Celkové provozní výnosy banky vzrostly o 3,7 procenta na 2,96 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy banky stouply o 4,9 procenta na 2,22 miliardy korun. Čisté příjmy z poplatků se zvýšily o 9,3 procenta na 448 milionů korun. Ostatní výnosy banky, které zahrnují především výnosy z operací na finančních trzích, meziročně klesly o 23,7 procenta na 238 milionů korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru