Ministerstvo financí uspělo ve dvou arbitrážích za zhruba deset miliard korun, které vedl proti Česku podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer. Informovalo o tom v úterý ministerstvo financí.

"Díky pravomocnému vítězství v těchto vleklých sporech jsme odvrátili hrozbu pro státní rozpočet přesahující deset miliard korun. Je to už třináctá vítězná arbitráž v řadě," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

V první arbitráži požadovala německá společnost Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF), ve které má většinový podíl Fischer, 375,3 milionu dolarů (podle dnešního kurzu zhruba 9,5 miliardy korun) kvůli pochybením v souvislosti s insolvenčními řízeními z let 2005 a 2006, kdy byla údajně do soupisu konkurzní podstaty neoprávněně zapsána letadla a následně vydražena. Dvě dopravní letadla Boeing 737 byla zadržena při konkurzu na Fischerův majetek.

AMF tvrdila, že bez náhrady přišla o obě letadla kvůli neoprávněnému prohlášení konkurzu na Fischerův majetek, kvůli dvojitému neoprávněnému zápisu letadel do konkurzní podstaty a také v důsledku finálního prodeje strojů za nízkou cenu, která odrážela jejich nedostatečnou údržbu. Český stát podle AMF neochránil její investici do letadel a zodpovídá za selhání konkurzních soudů.

Letadla kvůli složitým soudním sporům stála téměř pět let odstavená na ruzyňském letišti. Nakonec se prodala v roce 2010 za víc než dva miliony dolarů (nyní asi 48 milionů korun). Podle zpráv v médiích skončily Boeingy v Nigérii.

V druhé arbitráži Fischer požadoval 60 milionů eur (nyní zhruba 1,6 miliardy korun). Česká republika podle něj řadou údajně nesprávných úředních rozhodnutí a jednání neochránila jeho investice při jeho vytěsnění z akciové společnosti CK Fischer.

Fischer vede proti Česku ještě třetí arbitráž, ve které si nárokuje 21 milionů eur (zhruba 575 milionů korun) za znehodnocení své investice způsobené údajně nezákonným konkurzem. Toto řízení je v počáteční fázi.

Konkurz na Fischerův majetek byl v Česku zahájen v roce 2005 poté, co o dva roky dříve vyplynuly na povrch finanční potíže Fischerových firem. Fischer s konkurzem nesouhlasil a po několika odvoláních dosáhl v roce 2008 u Nejvyššího soudu jeho zrušení. Nejvyšší soud tehdy výrok zdůvodnil tím, že na Fischerův majetek už byl dříve zahájen konkurz v Německu.

Dosud bylo včetně v úterý oznámených ukončeno 32 arbitráží proti České republice. Aktuálně Česko čelí sedmi mezinárodním arbitrážím.

Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly vesměs pro Česko nevýhodné. Ministerstvo financí delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly. V létě 2009 začal stát vypovídat dvoustranné dohody se státy Evropské unie. Arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz.