Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci února meziročně vzrostla o 6,1 procenta na 114 500 korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo posledních šest měsíců zhruba stejné. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů na konci února meziročně klesl o 9,2 procenta na 4800. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici.

Nové projekty přinesly v lednu a únoru na pražský trh do přímé nabídky developerů 681 bytů ve 12 projektech. Počet bytů meziročně vzrostl o 84 procent.

Nejdražším pražským obvodem zůstává Praha 1 s průměrnou cenou 195 tisíc korun za metr čtvereční bytové plochy. Nejlevnější je Praha 9 s průměrem 102 300 korun. Meziročně ceny nejvíce vzrostly v Praze 3, více než o pětinu. Naopak nové byty meziročně zlevnily v Praze 8, o pět procent.

V porovnání se stavem na konci loňského roku vzrostly v hlavním městě ceny v průměru o 1,8 procenta. Nejvíce v Praze 4 (o 6,7 procenta). Ceny klesly ve dvou městských částech, a to v Praze 7 o 5,2 procenta a v Praze 9 o 0,7 procenta.

Související

Téměř dvě pětiny bytů v nabídce developerů patřily do kategorie 2+kk. Následovaly byty 3+kk (28 procent), 1+kk (22 procent) a 4+kk (11 procent).

V lednu a únoru developeři v Praze prodali 1102 nových bytů, meziročně téměř o polovinu více. Nejvíce patřilo společnosti YIT (97), následovaly Central Group (96), Vivus (58), JRD (54) a Gartal (52).

Podle dřívější studie Deloittu ceny bytů v Praze ani v krátkodobém horizontu výrazně neklesnou, po odeznění krizových opatření proti šíření koronaviru budou dále růst. Ani v minulé krizi po roce 2008 byty výrazně nezlevnily. Jak uvedli analytici Deloittu, developeři spíše omezí nabídku, než aby prodávali se ztrátou.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru