Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci února meziročně vzrostla o 6,1 procenta na 114 500 korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo posledních šest měsíců zhruba stejné. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů na konci února meziročně klesl o 9,2 procenta na 4800. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici.

Nové projekty přinesly v lednu a únoru na pražský trh do přímé nabídky developerů 681 bytů ve 12 projektech. Počet bytů meziročně vzrostl o 84 procent.

Nejdražším pražským obvodem zůstává Praha 1 s průměrnou cenou 195 tisíc korun za metr čtvereční bytové plochy. Nejlevnější je Praha 9 s průměrem 102 300 korun. Meziročně ceny nejvíce vzrostly v Praze 3, více než o pětinu. Naopak nové byty meziročně zlevnily v Praze 8, o pět procent.

V porovnání se stavem na konci loňského roku vzrostly v hlavním městě ceny v průměru o 1,8 procenta. Nejvíce v Praze 4 (o 6,7 procenta). Ceny klesly ve dvou městských částech, a to v Praze 7 o 5,2 procenta a v Praze 9 o 0,7 procenta.

Související

Téměř dvě pětiny bytů v nabídce developerů patřily do kategorie 2+kk. Následovaly byty 3+kk (28 procent), 1+kk (22 procent) a 4+kk (11 procent).

V lednu a únoru developeři v Praze prodali 1102 nových bytů, meziročně téměř o polovinu více. Nejvíce patřilo společnosti YIT (97), následovaly Central Group (96), Vivus (58), JRD (54) a Gartal (52).

Podle dřívější studie Deloittu ceny bytů v Praze ani v krátkodobém horizontu výrazně neklesnou, po odeznění krizových opatření proti šíření koronaviru budou dále růst. Ani v minulé krizi po roce 2008 byty výrazně nezlevnily. Jak uvedli analytici Deloittu, developeři spíše omezí nabídku, než aby prodávali se ztrátou.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru