Vláda schválila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Daňové odpočty zůstanou zachovány i u nových hypoték až do konce roku 2021.

Zrušení daně bude znamenat snížení příjmů rozpočtu o zhruba 13,8 miliardy korun ročně, uvedlo již dříve MF. V letošním roce by to pak mělo být 10,6 miliardy korun.

Ekonomika eurozóny i celé Evropské unie v prvním čtvrtletí kvůli dopadům koronaviru prudce klesla. V zemích EU propad ve srovnání s předchozím čtvrtletím činí podle sezonně přepočtených údajů 3,5 procenta, v eurozóně 3,8 procenta, oznámil ve čtvrtek v prvním rychlém odhadu statistický úřad Eurostat. Jde o nejvýraznější propad od roku 1995, kdy se tyto údaje začaly sledovat.

"V březnu 2020, tedy v posledním měsíci sledovaného období, začaly členské státy široce zavádět opatření k omezení pohybu kvůli šíření nemoci covid-19. Ve čtvrtém čtvrtletí 2019 se HDP v zemích eurozóny zvýšil o 0,1 procenta, v EU pak o 0,2 procenta," stojí ve zprávě úřadu.

V meziročním srovnání pak hrubý domácí produkt (HDP) v EU klesl o 2,7 procenta. V zemích platících eurem je meziroční propad hlubší a dosahuje 3,3 procenta.

Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že ekonomika eurozóny letos klesne o 7,5 procenta. Loni vykázala růst o 1,2 procenta.

TPCA prodlouží odstávku

Automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) znovu prodloužila odstávku výroby v Kolíně kvůli koronaviru. Výroba by se měla obnovit 18. května, původně se mělo začít vyrábět už v pondělí 4. května, řekl dnes ČTK mluvčí TPCA Tomáš Paroubek. Podle informací, které získala ČTK, je jedním z důvodů to, že kvůli koronaviru zůstávají uzavřené klíčové trhy firmy, mimo jiné Itálie, Velká Británie nebo Španělsko.

"Vzhledem k akceleraci koronaviru v různých evropských zemích nebo regionech a jeho dopadu na veřejné zdraví, hospodářství a společnost, rozhodla TPCA prodloužit dobu pozastavení výroby," řekl Paroubek. V mezičase podle něj vedení firmy rozhodlo o prodloužení výroby nejdříve do 11. května, následně ale odstávku protáhlo až do 18. května.

Například mladoboleslavská Škoda Auto obnovila v pondělí výrobu ve všech třech svých výrobních závodech v České republice. Čtrnáct dní bude výroba nabíhat, ani jeden ze závodů nefunguje na 100 procent kapacity. Obnovení výroby ve Škodě doprovázelo více než 80 hygienických opatření.

Automobilce Škoda Auto v prvním čtvrtletí klesl provozní zisk o 25,1 procenta na 307 milionů eur (8,3 miliardy korun). Příčinou je nižší objem prodeje, vývoj směnných kurzů a také výdaje související s emisemi. V tiskové zprávě o hospodářských výsledcích koncernu to ve středu oznámila mateřská společnost Volkswagen.

Tržby se ve čtvrtletí snížily o dvě procenta na 4,8 miliardy eur (130,5 miliardy Kč).

Vysoká poptávka byla po modelech Scala a Kamiq. Mladoboleslavská Škoda prodala od ledna do března 237 000 aut, což je o 13,7 procenta méně než ve stejném období loni.

Česká ekonomika by mohla v letošním roce klesnout kvůli dopadům šíření koronaviru o 6,5 až 11 procent, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Zároveň ale ekonomové upozorňují, že odhady jsou v současnosti velmi nejisté kvůli dalšímu nepředvídatelnému vývoji situace nejen v Česku, ale i v zahraničí. Příští rok pak většinou ekonomové očekávají poměrně silné oživení ekonomiky, ta by tak mohla podle některých odhadů stoupnout až o devět procent. Na předkrizovou úroveň se ale podle ekonomů vrátí ekonomika až během roku 2022.

Ještě na počátku roku před propuknutím pandemie analytici zpravidla očekávali letos růst ekonomiky zhruba o dvě procenta.

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
1.5.2020 07:04 | Ruská ekonomika letos může klesnout o 3,4 procenta, míní analytici

Ruská ekonomika by v letošním roce v důsledku koronavirové krize mohla klesnout o 3,4 procenta. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi analytiky. K růstu by se ruské hospodářství podle průzkumu mělo vrátit ve druhém čtvrtletí příštího roku.

 

1.5.2020 06:39 | Čtvrtletní výsledky Applu překonaly očekávání

Čtvrtletní výsledky americké technologické společnosti Apple překonaly očekávání analytiků. Tržby podniku se ve druhém finančním čtvrtletí, které skončilo v březnu, zvýšily o procento na 58,3 miliardy dolarů (přes 1,4 bilionu Kč). Čistý zisk mírně klesl na 11,25 miliardy dolarů (zhruba 279 miliard Kč) z 11,56 miliardy dolarů před rokem.

Šéf společnosti Apple Tim Cook uvedl, že kvůli nejistotě spojené s koronavirovou krizí není možné předpovědět celkové výsledky podniku ve třetím finančním čtvrtletí. Upozornil však, že tržby v Číně se vyvíjejí správným směrem.

Čína nyní začíná obnovovat hospodářský život poté, co byla jako první země zasažena šířením koronaviru. Pro společnost Apple představuje Čína nejen významné odbytiště, ale také důležitou výrobní základnu.

1.5.2020 06:38 | Amazonu výrazně vzrostly tržby, zisk ale klesl

Americký internetový obchod Amazon v prvním čtvrtletí zvýšil čisté tržby o 26 procent na 75,5 miliardy dolarů (1,9 bilionu Kč). Jeho čistý zisk však klesl o 29 procent na 2,5 miliardy dolarů (62 miliard Kč). Amazon nyní silně investuje, aby dokázal udržet krok s růstem objednávek, ke kterému přispívají omezení pohybu v důsledku koronavirové krize.

30.4.2020 22:35 | Akcie v USA vykázaly nejprudší měsíční růst za několik desetiletí

Americké akcie dnes oslabily kvůli nepříznivým ekonomickým údajům a smíšeným firemním výsledkům. Za celý duben však jejich indexy Dow Jones a S&P 500 vykázaly nejvýraznější měsíční nárůst od ledna 1987, a to díky nadějím, že ekonomika začne brzy oživovat z útlumu způsobeného koronavirovou krizí.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 1,17 procenta a obchodování zakončil na 24.345,72 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,92 procenta na 2912,43 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,28 procenta na 8889,55 bodu.

30.4.2020 21:20 | Slovenská továrna PSA neobnoví výrobu ani příští týden

Ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA se neobnoví výroba ani příští týden. Podnik o tom dnes informoval na svých internetových stránkách. Továrna v Trnavě produkci v důsledku koronavirové krize přerušila 19. března.

"Pokračující komplikace způsobené koronavirovou krizí nám nedovolují spustit řádnou výrobu ani příští týden," uvedla firma. Dodala, že o dalším vývoji bude informovat ve čtvrtek 7. května.

30.4.2020 21:09 | Nissan znovu otevře největší britský závod na výrobu aut

Nissan plánuje začátkem června částečně obnovit produkci ve své továrně v Sunderlandu na severu Anglie. Japonská automobilka to podle agentury Reuters uvedla ve svém dnešním sdělení. Sunderland je největší závod na výrobu automobilů v Británii a provoz je v něm kvůli koronaviru přerušen od 17. března.

Továrna vyrábí modely Qashqai, Juke a Leaf. Loni dodala na trh téměř 350 000 vozů. Už minulý týden na místě asi padesátka zaměstnanců začala zavádět nutná bezpečnostní opatření. Většina pracovníků závodu zatím zůstává na nucené dovolené.

30.4.2020 20:29 | Spotřebitelské výdaje v USA kvůli koronaviru rekordně klesly

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v březnu kvůli koronavirové krizi propadly o 7,5 procenta. To představuje nejprudší pokles v záznamech, které sahají do roku 1959. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva obchodu. Spotřebitelské výdaje se podílejí více než dvěma třetinami na celkové ekonomické aktivitě v USA.

Březnový propad výdajů byl více než trojnásobný ve srovnání s předchozím rekordním poklesem z ledna 1987, který činil 2,1 procenta. Byl rovněž výraznější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali s poklesem o pět procent.

30.4.2020 19:43 | Chorvatsko doufá v 30 procent ročních příjmů z turistiky

Chorvatsko doufá, že mu letos turistický průmysl navzdory koronaviru vynese třetinu ročních loňských příjmů. Dnes to podle agentury Reuters řekl chorvatský ministr pro turistiku Gari Cappelli. Cestovní ruch vytváří téměř 20 procent hrubého domácího produktu balkánské země.

"Pokusíme se dosáhnout pokud možno 30 procent našich příjmů z cestovního ruchu z minulého roku, protože stále můžeme pomýšlet na červencové, srpnové a zářijové příjezdy," řekl Cappelli Reuters.

30.4.2020 19:10 | Aerolinky American Airlines se kvůli koronaviru dostaly do ztráty

Americká letecká společnost American Airlines kvůli koronaviru vykázala svou první čtvrtletní ztrátu od opuštění bankrotového režimu v roce 2013. Firma dnes oznámila, že v letošním prvním čtvrtletí prodělala 2,2 miliardy dolarů (54,5 miliardy korun) po zisku 185 milionů dolarů před rokem.

30.4.2020 19:09 | Podporu malým firmám připraví MF stejným způsobem jako u OSVČ

Podpora malých společností s ručením omezeným postižených šířením koronaviru bude provedena stejným způsobem, jako je to u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Podpora bude připravena formou zákona, který připraví ministerstvo financí, a příspěvky bude vyplácet finanční správa. Vláda by návrh měla schválit v pondělí a ve středu by jej měla sněmovna projednat ve stavu legislativní nouze. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru