Od úterní osmé hodiny ranní mohou nově pražští podnikatelé žádat o záruky na úvěr z programu Covid Praha. Pro podání žádosti bude ale nutné mít už úvěr komerční bankou schválený, a ne jen předdomluvený, jako tomu je v případě programu Covid II. Tento krok je podle Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), která bude program zajišťovat, důležitý kvůli urychlení vyřizování žádostí.

"ČMZRB řekla, že nebude přijímat tisíce žádostí, z nichž půlka je neúvěrovatelná. Jakmile je zpracuje a záruku poskytne, tak ti lidé půjdou do své komerční banky a ta jim stejně řekne, že i tak jim nemůže půjčit. Protože tyto firmy ani s tou zárukou nejsou financovatelné," vysvětlil pro HN novou podmínku náměstek pražského primátora pro finance Pavel Vyhnánek (Praha sobě). 

Zájemci tak musí mít úvěr schválený svou bankou. Po domluvě ho mohou začít čerpat, až pokud jim ČMZRB poskytnutí záruky schválí.

Parametry úvěrového programu pro pražské podnikatele jsou stejné jako pro program Covid II: banka ručí za 80 procent úvěrů u komerční banky a přispívá na úroky až do výše jednoho milionu korun. Maximální výše úvěru je 15 milionů korun, dolní hranice není stanovena. Ručení ČMZRB nepřesáhne tři roky. Praha na půjčky vyčlenila 600 milionů.

Město mělo původně od ministerstva průmyslu a obchodu slíbeno dalších 400 milionů korun. Nakonec je ale nedostane a budou součástí vládního programu Covid III.

"Je to provizorní řešení, které udělala Praha do doby, než vláda vyhlásí program Covid III, kam dá peníze, které byly původně slíbeny," řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

"Z naší strany jde o první pomoc podnikatelskému sektoru, která doufáme, že bude podpořena státem," doplnil Vyhnánek.

Podnikatelé, kteří podporu získají, budou vybíráni na principu rychlosti. "Lidově řečeno, kdo dřív přijde, ten dřív mele. S ohledem na to, že ten segment malého a středního podnikání by potřeboval asi 5,5 miliardy korun, je zjevné, že se primárně dostane na ty rychlejší," řekl Hřib.

Další peníze vložit do programu město nyní neplánuje. "My jsme do toho dali všechny peníze, které jsme mohli. Naše řešení nemůže být zamýšleno jako řešení všech problémů. Dopady vládních opatření musí řešit primárně vláda, tak jako to dělá všude, mimo Prahu, která nemůže být jediným městem, které to dělá ze svého rozpočtu," řekl Hřib.

Pražský program má stejné podmínky jako vládní Covid II. Podnikatelé budou moci žádat o bezúročné úvěry od 10 tisíc do 15 milionů korun či o příspěvek až milion korun na úhradu úroků. Praha bude za půjčky ručit do 80 procent. Program se vztahuje na malé a střední podniky do 250 zaměstnanců a s ročním obratem do 50 milionů eur.

Radní Jan Chabr (TOP 09) řekl, že v hlavním městě je asi 550 tisíc podnikatelských subjektů, z nichž je 350 000 fyzických osob. Město podle radního sbírá data a informace o podnikatelích v Praze. Další opatření projedná speciální magistrátní ekonomická komise.

Vyhnánek minulý týden na jednání zastupitelů řekl, že příjmy Prahy by kvůli nynější zdravotní krizi mohly podle odhadů klesnout o dvě až osm miliard korun. Kromě snížení příjmů z daní budou výpadky dány i kroky vedení města ke zmírnění dopadů krize.