Evropa se musí připravit, že se cizí mocnosti jako Čína budou pokoušet nakoupit v příštích měsících během očekávané recese firmy či podíly v nich, které jsou součástí klíčového domácího průmyslu a infrastruktury. Varovalo před tím v uplynulých dnech několik evropských komisařů i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. 

Evropa se už několik let snaží přijmout pravidla pro kontrolu investic v klíčových podnicích poté, co se čínské, na stát navázané firmy, pokoušely získat některé citlivé evropské podniky, například v roce 2016 německého výrobce robotů KUKA. Čtrnáct ze sedmadvaceti členských států přijalo nebo v poslední době zpřísnilo zákony o kontrole investic. Česká vláda takový zákon schválila před dvěma týdny a čeká ho projednání v parlamentu.

Eurokomisař pro obchod Phil Hogan varoval ve čtvrtek během videoschůzky své kolegy, ministry obchodu členských států EU, aby byli opatrnější při posuzování snah o nákupy firem, které budou vinou oslabené ekonomiky zranitelnější. Podle něj jde hlavně o ochranu kritické infrastruktury a nových technologií.

Obavy má i Severoatlantická aliance. "Geopolitické následky pandemie mohou být zásadní. Někdo může využít propadu ekonomiky k možnosti investovat do našeho kritického průmyslu a infrastruktury, což může ovlivnit dlouhodobou bezpečnost a naši schopnost se vyrovnat s příští krizí," varoval také ve čtvrtek po schůzce ministrů obrany NATO generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Podobné varování už vyslala i eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. V rozhovoru v deníku Financial Times přímo vyzvala vlády členských států, aby koupily podíly ve strategicky důležitých podnicích a zabránily tím vstupu čínských firem. 

V Česku roste obava z rostoucího vlivu čínských komunistů s tím, jak vláda bez kontroly v rámci nouzového stavu nakupuje z Číny zdravotnické pomůcky a poradci prezidenta Miloše Zemana mají nadstandardní vztahy s čínským vedením. V Ústředním krizovém štábu sedí oficiální zástupce čínské státní firmy CITIC Jaroslav Tvrdík a také náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek, který pracoval jako poradce pro čínskou firmu CEFC, než její šéf zmizel v Číně a aktiva převzala právě CITIC.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru