Škodě Auto klesl v březnu v tuzemsku kvůli nucenému zavření prodejních míst od poloviny měsíce meziročně prodej o zhruba 25 procent na 5370 vozů. Obchodní síť by se měla otevřít příští týden, oznámil ředitel Škoda Auto ČR Luboš Vlček. Celý trh zaznamenal v březnu pokles o 36 procent.

"V současné chvíli finalizujeme s naší autorizovanou obchodní sítí veškerá opatření k zajištění všech požadovaných hygienických požadavků. Spokojenost a zdraví našich klientů je pro nás prioritou," uvedl Vlček.

Škodě se v Česku od ledna do začátku března rekordně dařilo. Rozhodnutí administrativy o nezbytných opatření v boji s koronavirem v polovině března pak podle Vlčka samozřejmě výrazně ovlivnilo jak dodávky klientům, tak nové objednávky.

"Predikce návratu do normálu je v těchto dnech velmi složitá. Je zde řada neznámých, které mohou vývoj příštích týdnů a měsíců ovlivnit pozitivním i negativním směrem. Na konci května a zejména v průběhu června budeme schopni přesnějšího odhadu zbytku letošního roku," dodal.

Škoda je nejprodávanější značkou na českém trhu. Její podíl se blíží 40 procentům trhu. V lednu a v únoru prodej značky stoupl meziročně o devět procent.

Tuzemské závody Škody kvůli koronaviru 18. března zastavily výrobu. Znovu se mají rozjet po několika odkladech 27. dubna.

Volkswagenu spadl provozní zisk o čtyři pětiny na 900 milionů eur

Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen se v prvním čtvrtletí propadl na 900 milionů eur (24,4 miliardy korun). Firma to ve čtvrtek oznámila na základě svých předběžných výsledků. Za loňské první čtvrtletí přitom Volkswagen vykázal provozní zisk 3,9 miliardy eur. Součástí koncernu je i mladoboleslavská automobilka Škoda.

Volkswagen v tiskové zprávě upozornil, že na jeho aktivity měla výrazný dopad pandemie způsobená koronavirem, která zasáhla poptávku i výrobu. Koncern dodal, že v reakci na tento vývoj už přijal řadu opatření ke snížení nákladů.

Tržby koncernu Volkswagen v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů klesly na 55 miliard eur z 60 miliard před rokem. Koncern rovněž oznámil, že kvůli koronaviru stáhl svůj výhled pro celý letošní rok. "V současnosti nelze stanovit, kdy bude možné učinit nový celoroční výhled. Dopady pandemie na poptávku zákazníků, dodavatelský řetězec a výrobu momentálně není možné přesně odhadnout," uvedla firma.

Volkswagen nyní plánuje postupné obnovování výroby. Koncern již ve středu uvedl, že 20. dubna obnoví výrobu v továrně v německém Zwickau (Cvikov). Další německé závody a továrny v Portugalsku, Španělsku, Rusku a ve Spojených státech se společnost chystá znovu otevřít od 27. dubna.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru