Transparency International (TI) podá trestní oznámení v souvislosti s takzvaným dopisem čínské ambasády k cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan. Po orgánech činných v trestním řízení chce prověřit, zda prezidentův kancléř Vratislav Mynář či jeho okolí nespáchali trestný čin. Organizace ho podezírá ze zneužití pravomoci úřední osoby. TI to uvedla ve středeční tiskové zprávě.

Deník N minulý týden napsal, že Mynář požádal čínskou ambasádu o vypracování dokumentu k zamýšlené cestě někdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) k cestě na Tchaj-wan. Dopis, ve kterém měla čínská ambasáda hrozit trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se cesta uskuteční, řada českých politiků odsoudila. Mynář minulý týden obvinění odmítl. Dokument podle něj nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny.

TI uvedla, že dle její právní analýzy Mynář jednal v rozporu se svými pravomocemi a porušil zákon, protože mu jako vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Miloše Zemana nepřísluší vykonávat zahraniční politiku státu. Mynář se dle organizace mohl dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. "Prezident republiky sice může jednat navenek, a dokonce sjednávat mezinárodní dohody, v čemž mu asistuje KPR, ke každému rozhodnutí v tomto směru však prezident republiky potřebuje spolupodpis premiéra nebo pověřeného ministra," uvedla TI. Mynář proto dle organizace jednal bez jakéhokoliv mandátu. Odpovědnosti za zneužití pravomoci ho nezbavuje ani schválení ze strany nadřízeného, byť v jeho případě by to byl prezident republiky, který je z výkonu své funkce neodpovědný, dodala organizace.

"V tomto duchu se tedy v blízké době obrátíme na orgány činné v trestním řízení, aby prověřily bližší okolnosti odeslaného dopisu a rozhodly, zda je jednání jeho samého a jeho spolupracovníků natolik závažné, že je zároveň trestným činem," uvedl právník TI Petr Leyer.

TI zároveň uvedla, že diskusi kolem dopisu doprovází i obvinění ze spáchání vlastizrady. Té se ale podle TI Mynář nedopustil.

Deník N uvedl s odkazem na "tři velmi dobře informované lidi z diplomacie, okolí premiéra i z blízkosti čínské ambasády", že si KPR od čínské strany vyžádala informace, jak bude reagovat, když předseda Senátu pojede na Tchaj-wan. Mynář se kvůli tomu měl setkat se zástupcem čínského velvyslance. Kancléř minulý týden vydal k případu své prohlášení. Kategoricky v něm odmítl, že si KPR jeho prostřednictvím objednala tzv. výhrůžný dopis zesnulému Kuberovi. Příslušný dokument dle něj není oficiálním dopisem, není podepsán a není adresován Kuberovi.

Podle Mynáře Čína prostřednictvím své ambasády Zemana a vládu od podzimu upozorňovala, že cestu Kubery na Tchaj-wan by považovala za porušení vzájemných smluv. "S blížícím se termínem připravované cesty velvyslanectví ČLR formulovalo pozici své země i písemně do tzv. non-paper (tj. stanoviska), ve kterém české straně dává na vědomí svoji reakci v případě, že cesta bude realizována," dodal. Toto stanovisko se podle něj stalo součástí dokumentů, které KPR připravovala pro jednání Zemana a nejvyšších ústavních činitelů. Dokument byl nalezen v pozůstalosti Kubery po jeho smrti.