Ceny ropy se druhý den za sebou výrazně zvýšily kvůli vyhlídkám na globální dohodu o snížení těžby. Zaznamenaly tak rekordní týdenní nárůst po předchozích pěti týdenních poklesech za sebou, napsala agentura Reuters. Severomořská ropa Brent si v sobotu připsala 13,9 procenta a uzavřela na 34,11 dolaru za barel. Za celý týden tak vzrostla téměř o 37 procent.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) v sobotu zdražila o 11,9 procenta na 28,34 dolaru za barel. Za celý týden se její cena zvýšila téměř o 32 procent.

Skupina OPEC+, která zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několik dalších významných těžařů ropy v čele s Ruskem, plánuje na pondělí videokonferenci. Jejím výsledkem by podle agentury Reuters mohla být dohoda o snížení dodávek ropy na trh zhruba o deset milionů barelů denně.

"Jsme připraveni jednat s našimi partnery v rámci OPEC+ a spolupracovat na této otázce se Spojenými státy," řekl v sobotu k možnému snížení ropné těžby ruský prezident Vladimir Putin. "Podle předběžných odhadů si myslím, že to může znamenat snížení objemu přibližně o deset milionů barelů denně," dodal.

Skupina OPEC+ zahrnující ropný kartel a jeho spojence, by podle zdrojů o nové dohodě měla jednat 9. dubna.

Americký prezident Donald Trump tlačí na OPEC+, aby se dohodl na snížení těžby, a stabilizoval tak globální trh s ropou. Stále častěji se však objevují hlasy, že by snížit těžbu měly také USA, což bylo dlouhodobě považováno za nemožné, mimo jiné i kvůli antimonopolnímu zákonu v USA.

Současný propad cen však již přiměl regulátory v Texasu, který je hlavním centrem těžby ropy v USA, začít uvažovat poprvé po téměř 50 letech o regulaci těžby. Americký ministr pro energetiku Dan Brouillette ale při pátečním telefonickém hovoru s představiteli ropného průmyslu o možném snížení těžby nemluvil a Trump v sobotu pohrozil, že kvůli propadu cen ropy by mohl zvážit uvalení cel na dovoz ropy, aby ochránil domácí těžaře.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT KONEČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent červen 34,11 29,94
New York - NYMEX WTI květen 28,34 25,32
Související

Norsko zvažuje připojení ke globální dohodě o snížení těžby ropy

Oslo 5. dubna (ČTK) - Norsko zváží snížení těžby ropy, pokud největší světoví producenti ropy uzavřou novou dohodu o koordinovaném snížení dodávek. Uvedla to norská ministryně pro ropu a ropný průmysl Tina Bruová. Norsko je největším těžařem ropy v západní Evropě a na globálních dodávkách ropy se podílí dvěma procenty. Naposledy se ke koordinovanému snížení těžby přidalo v roce 2002.

"Pokud se široká skupina producentů dohodne na výrazném snížení produkce, Norsko zváží jednostranné snížení, pokud podpoří naše řízení zdrojů a naši ekonomiku," napsala Bruová v mailu zaslaném agentuře Reuters. Dodala, že Norsko jedná s ostatními zeměmi těžícími ropu. Možný rozsah snížení těžby však neupřesnila.

V únoru těžba Norska činila 1,75 milionu barelů denně. Meziročně se zvýšila o 26 procent díky růstu těžby z největšího západoevropského pole Johan Sverdrup, které kontroluje státní firma Equinor.

Ochotu připojit se k případné globální dohodě o těžbě vyjádřila také kanadská provincie Alberta, která má třetí největší zásoby na světě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru