Ceny ropy se druhý den za sebou výrazně zvýšily kvůli vyhlídkám na globální dohodu o snížení těžby. Zaznamenaly tak rekordní týdenní nárůst po předchozích pěti týdenních poklesech za sebou, napsala agentura Reuters. Severomořská ropa Brent si v sobotu připsala 13,9 procenta a uzavřela na 34,11 dolaru za barel. Za celý týden tak vzrostla téměř o 37 procent.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) v sobotu zdražila o 11,9 procenta na 28,34 dolaru za barel. Za celý týden se její cena zvýšila téměř o 32 procent.

Skupina OPEC+, která zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několik dalších významných těžařů ropy v čele s Ruskem, plánuje na pondělí videokonferenci. Jejím výsledkem by podle agentury Reuters mohla být dohoda o snížení dodávek ropy na trh zhruba o deset milionů barelů denně.

"Jsme připraveni jednat s našimi partnery v rámci OPEC+ a spolupracovat na této otázce se Spojenými státy," řekl v sobotu k možnému snížení ropné těžby ruský prezident Vladimir Putin. "Podle předběžných odhadů si myslím, že to může znamenat snížení objemu přibližně o deset milionů barelů denně," dodal.

Skupina OPEC+ zahrnující ropný kartel a jeho spojence, by podle zdrojů o nové dohodě měla jednat 9. dubna.

Americký prezident Donald Trump tlačí na OPEC+, aby se dohodl na snížení těžby, a stabilizoval tak globální trh s ropou. Stále častěji se však objevují hlasy, že by snížit těžbu měly také USA, což bylo dlouhodobě považováno za nemožné, mimo jiné i kvůli antimonopolnímu zákonu v USA.

Současný propad cen však již přiměl regulátory v Texasu, který je hlavním centrem těžby ropy v USA, začít uvažovat poprvé po téměř 50 letech o regulaci těžby. Americký ministr pro energetiku Dan Brouillette ale při pátečním telefonickém hovoru s představiteli ropného průmyslu o možném snížení těžby nemluvil a Trump v sobotu pohrozil, že kvůli propadu cen ropy by mohl zvážit uvalení cel na dovoz ropy, aby ochránil domácí těžaře.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT KONEČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent červen 34,11 29,94
New York - NYMEX WTI květen 28,34 25,32
Související

Norsko zvažuje připojení ke globální dohodě o snížení těžby ropy

Oslo 5. dubna (ČTK) - Norsko zváží snížení těžby ropy, pokud největší světoví producenti ropy uzavřou novou dohodu o koordinovaném snížení dodávek. Uvedla to norská ministryně pro ropu a ropný průmysl Tina Bruová. Norsko je největším těžařem ropy v západní Evropě a na globálních dodávkách ropy se podílí dvěma procenty. Naposledy se ke koordinovanému snížení těžby přidalo v roce 2002.

"Pokud se široká skupina producentů dohodne na výrazném snížení produkce, Norsko zváží jednostranné snížení, pokud podpoří naše řízení zdrojů a naši ekonomiku," napsala Bruová v mailu zaslaném agentuře Reuters. Dodala, že Norsko jedná s ostatními zeměmi těžícími ropu. Možný rozsah snížení těžby však neupřesnila.

V únoru těžba Norska činila 1,75 milionu barelů denně. Meziročně se zvýšila o 26 procent díky růstu těžby z největšího západoevropského pole Johan Sverdrup, které kontroluje státní firma Equinor.

Ochotu připojit se k případné globální dohodě o těžbě vyjádřila také kanadská provincie Alberta, která má třetí největší zásoby na světě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru