Představitelé vlády prakticky každý den informují o schválení či přípravě opatření, která mají pomoci firmám a podnikatelům přežít současnou pandemickou krizi, ale vybudit tím u nich vyšší míru optimismu se rozhodně nedaří.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu mezi stovkou respektovaných podnikatelů a podnikatelek, kteří v uplynulých letech bodovali v soutěži Hospodářských novin Firma roku a Živnostník roku.

"Obavy z dopadů pandemie jsou velké. Výsledek ukazuje, že oslovené firmy se cítí být blíže ke stavu, kdy budou muset firmu zavřít, než k situaci, kdy se jich krize nedotkne," uvedl Petr Lutonský ze společnosti Communa, která průzkum v rámci projektu České podnikání uskutečnila.

průzkum

Za významnou pomoc od státu, která by firmám pomohla udržet podnikání, téměř tři čtvrtiny firem označilo snížení nebo zrušení odvodů na sociální pojištění po dobu pandemie a následné krize a bezmála dvě třetiny požadují také snížení či zrušení odvodů na zdravotní pojištění.

Pouze jedna pětina firem zatím nemusela na současnou situaci nijak reagovat, ale již celá pětina musela svůj provoz zcela zastavit a polovina částečně omezit.

průzkum

Oslovení podnikatelé se shodují v tom, že pokud se přísné restrikce v dohledné době neuvolní, bude to mít na ekonomiku "nedozírné následky".

Pětina firem počítá s tím, že do jednoho měsíce začne propouštět své zaměstnance, a pokud se situace nezmění do tří měsíců, počítá s propouštěním každá druhá z oslovené stovky firem. Průzkum probíhal ve dnech 26. a 27. března.

Za významnou pomoc od státu, která by firmám pomohla udržet podnikání, téměř tři čtvrtiny firem označily snížení nebo zrušení odvodů na sociální pojištění po dobu pandemie a následné krize a bezmála dvě třetiny požadují také snížení či zrušení odvodů na zdravotní pojištění.