Vláda chce prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Po jednání kabinetu to ve středu řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

O prodloužení musí rozhodnout Poslanecká sněmovna, hlasovat by o tom měla příští týden. Některé strany už dříve dávaly najevo výhrady k tak výraznému prodloužení.

Nouzový stav v Česku platí od 12. března 14:00 kvůli epidemii koronaviru.

Vojtěch řekl, že epidemiologická situace v Česku i v zahraničí vyžaduje, aby byl nouzový stav prodloužen. Je to podle něj třeba i z hlediska zajištění ochranných prostředků. Třicetidenní prodloužení považuje za přiměřené, kdyby to bylo o 14 dní, tak by nebylo efektivní a vláda by sněmovnu musela o tento krok žádat opakovaně, řekl na tiskové konferenci.

Podle ministra je řada důvodů pro prodloužení nouzového stavu. "Nemůžeme si být zcela jisti, že jsme zvládli epidemii, byť tam jsou pozitivní signály. Ještě nás čekají zhruba dva týdny, které rozhodnou o vývoji epidemie," řekl.

Upozornil, že v některých asijských zemích se epidemie po poklesu začala vracet.

Vojtěch řekl, že považuje za vhodné zachování nouzového stavu i kvůli omezení volného pohybu osob. Toto restriktivní opatření není na nouzový stav právně navázáno, vláda ho vyhlásila na základě zákona o veřejném zdraví, a ne podle krizového zákona.

"Na druhou stranu se domnívám, že to je mimořádně provázáno. Omezovat pohyb bez nouzového stav by nebylo úplně adekvátní," řekl Vojtěch.

Návrh na prodloužení nouzového stavu předložil Ústřední krizový štáb. Jeho předseda, vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) po jednání štábu řekl, že nouzový stav je vhodný režim pro zvládání epidemie.

Stav nouze mimo jiné umožňuje rychle nakupovat například zdravotnické ochranné prostředky. Nemusí se řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Hamáček také podotkl, že trvání nouzového stavu by neovlivnilo případné zmírňování restriktivních opatření, pokud by byla dobrá epidemiologická situace.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula 22. března řekl, že pokud na konci března bude méně než 8500 nakažených, bude možné začít uvolňovat restriktivní opatření. Ke středečním 17:30 bylo registrováno 3508 nakažených. Vláda zatím o možném termínu uvolňování restrikcí nehovořila.

Výhrady k možnému prodloužení nouzového stavu už dala najevo ODS, podle ní lze takové opatření přijmout nanejvýš na dva týdny. Piráti podmiňují své hlasy pro prodloužení nouzového stavu tím, že vláda bude informovat o tom, kdy a za jakých podmínek budou zmírňována současná restriktivní opatření. Poslanci budou o návrhu hlasovat v úterý od 10:00.

Pokuty až 10 tisíc korun

Policisté možná dostanou pravomoc ukládat lidem na místě pokuty až 10 tisíc korun za porušení opatření zavedených vládou a ministerstvem zdravotnictví kvůli šíření nového typu koronaviru. Kabinet ve středu na návrh Ústředního krizového štábu schválil předlohu ministerstva vnitra, která s tím počítá. Resort o tom informoval v tiskové zprávě. Kabinet žádá, aby sněmovna zákon projednala ve stavu legislativní nouze. Policisté by mohli pokutovat lidi například za porušení zákazu pohybu či za nezakrývání dýchacích cest mimo domov.

Přestupky proti mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví mají podle stávajících předpisů projednávat krajské hygienické stanice. Předpis o ochraně veřejného zdraví ani krizový zákon neumožňují, aby je na místě projednávala policie či obecní policie. "Právě tyto subjekty však v současnosti odhalují páchání uvedených přestupků," stálo v návrhu. Nynější podoba postihu ve správním řízení se podle vnitra ukázala jako neefektivní a zdlouhavá.

Policisté by podle Hamáčka měli mít možnost na místě pokutovat lidi, kteří se například budou ve větším počtu scházet na veřejnosti nebo nebudou mít na veřejných místech zakrytá ústa a nos. V současnosti je vymahatelnost ve správních řízeních podle ministra velmi problematická.

Otevření domácích potřeb

Prodejny domácích potřeb, které budou nabízet ochranné prostředky, budou moci být od čtvrtka 06:00 otevřené. Schválila to vláda, řekl na tiskové konferenci po jejím středečním jednání ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Zákaz prodeje se nebude vztahovat ani na prodej potravin v obchodech, kde lze oddělit sekci potravin od ostatních částí, například prodeje textilu. Týká se to například takzvaných smíšených zboží.

"Od 2. dubna 06:00 umožňujeme provoz domácích potřeb, nicméně pokud lze v provozovně nakoupit ochranné prostředky dýchacích cest, jako jsou respirátory, roušky, ústenky, šátky, šály, které brání šíření kapének. Dále rukavice nebo dezinfekci," řekl Havlíček. "Chceme umožnit obyvatelům, aby si mohli pohodlně nakoupit prostředky, které dnes musí kupovat v lékárnách nebo specializovaných drogeriích," doplnil. Je tedy nutné, aby se provozovatelé domácích potřeb dovybavili a měli ochranné prostředky k dispozici, pokud chtějí otevřít.

Vláda se ve středu podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) také zabývala možností omezení či úplného zrušení prodeje potravin v neděli. Havlíček je ale proti, vláda by podle něj neměla přicházet s dalšími změnami. Dalšími argumenty proti zavření obchodů podle Maláčové je, že obchody nabírají nové zaměstnance a ti by přišli o práci a také že prodavačky jsou rády za příplatky za služby o víkendu.

Ministryně dále uvedla, že lidé v první linii by si zasloužili příplatky za to, že chodí i v době koronavirové epidemie do práce.

Odklad hypoték a úvěrů

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypotéka to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na klientech. Návrh zákona ministerstva financí ve středu schválila vládainformovalo ministerstvo.

Lidé a firmy musí o odklad splátek požádat a prohlásit, že to je kvůli pandemii. Banky to zkoumat nebudou. Přerušeno bude splácení úroků i jistiny. Pouze u úvěrů firem bude pozastaveno splácení jen jistiny, úroky budou firmy platit dál. Za přerušení si banky nebudou účtovat poplatky.

Splátky bude možné odložit u spotřebitelských i podnikatelských úvěrů včetně hypoték, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem. V případě hypoték je možné splácení přerušit také u smluv sjednaných před 26. březnem, které byly čerpány po tomto datu.

Moratorium se naopak nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry, operativní leasing nebo úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu.

Splátky také nelze odložit u úvěrů, u kterých dlužník k 26. březnu měl zpoždění se splátkou úvěru delší než 30 dnů.

"Po intenzivních jednáních se zástupci České národní banky a čtyř hlavních tuzemských bank jsme připravili řešení pro ty, které aktuální situace zasáhla nejcitelněji. Odložení splátek bude pro klienty dobrovolné a nebudou s ním spojeny žádné poplatky," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Pokud klient odložení splátky využije, délka splácení úvěru se adekvátně prodlouží o dobu, po kterou bude přerušeno. Přerušení splácení úvěru přitom podle Schillerové nebude znamenat pro klienta negativní zápis v bankovním registru. "Lidé se tedy nemusejí obávat, že by jim do budoucna komplikovalo případné další žádosti o úvěry," uvedla ministryně.

Při přerušení přestane klient splácet jistinu a úrok. Úroky přitom zůstanou zachovány podle smlouvy o úvěru. V případě úvěrů právnických osob, tedy firem, ovšem bude přerušeno jen splácení jistiny. Úroky budou muset firmy platit.

V případě spotřebitelských úvěrů, které poskytují banky i nebankovní instituce, ministerstvo financí navrhlo zastropovat výši úroků. Ten by měl být maximálně v zákonné výši úroku z prodlení na úrovni základní úrokové sazby ČNB navýšené o osm procentních bodů. V současnosti by tak měla být maximální výše úroku devět procent. "Díky tomuto stropu na úroky se zabrání situaci, že by po skončení odkladu musel spotřebitel zaplatit úroky v takové výši, která by pro něj byla likvidační," uvedla Schillerová.

Zároveň vláda schválila návrh novely zákona o spotřebitelském úvěru. Rozšiřuje okruh úvěrů, u kterých jsou stanoveny maximální sankce za opožděné splátky. Doposud byla výše sankcí omezena u úvěrů pro spotřebitele. Nově se tato ochrana bude vztahovat i na úvěry pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

Při prodlení se splácením, které přesáhne 90 dnů, nebude podle návrhu výše smluvní pokuty moci přesáhnout 0,1 procenta denně z dlužné částky. Součet všech smluvních pokut přitom nesmí přesáhnout polovinu z celkové výše jistiny. Úrok z prodlení pak po 90 dnech nesmí přesáhnout zákonnou výši.

Návrhy projedná sněmovna ve stavu legislativní nouze.

Odklad nájmu pro firmy

Firmy, které jsou v nájmu a kvůli vládním opatřením musely zavřít své provozybudou moci požádat o odklad nájmu do 30. června. Využít ho budou moci od 12. března.

Na uhrazení splátek budou mít dva roky, do 31. března 2022. Pokud bude třeba, termíny budou prodlouženy o další tři měsíce.

Po jednání vlády to ve středu řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Havlíček.

Opatření se týká podle Havlíčka především maloobchodních provozů a služeb. Ministr už dříve uvedl, že při návrhu vycházel z německého modelu.

Firmy v Německu musejí prokázat, že se kvůli koronaviru dostaly do neschopnosti splácet nájemné a mohou požádat o jeho odložení na tři plus tři měsíce, vysvětlil Havlíček.

Odložení nájemného je jedním z opatření, po kterém volá mnoho zástupců podnikatelů a firem. Někteří však navrhovali zrušení nájmu po dobu nouzového stavu. Podniky také žádaly o odpuštění nájemného v prostorách patřících státu nebo jiným veřejným institucím.

Poskytovatelé Airbnb budou muset s úřady sdílet informace

Poskytovatelé služby ubytování v soukromí, jako je například Airbnb, budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Počítá s tím novela zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, který dnes schválila vláda. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové je takové opatření nezbytné pro trasování při tzv. chytré karanténě. Tu české úřady zavádějí ve snaze omezit šíření epidemie nového typu koronaviru. Návrh zákona bude ve zkráceném jednání projednán v rámci vyhlášeného stavu legislativní nouze Parlamentem.

Provozovatelé digitálních platforem typu Airbnb budou podle zákona povinni sdělit obecnímu živnostenskému úřadu na základě jeho výzvy počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu, celkovou cenu za tyto služby, ale i adresu místa, na které jsou poskytovány, uvedlo ministerstvo. Podle Dostálové si budou moct následně tyto údaje vyžádat hygienické stanice nebo cizinecká policie.

Podle Dostálové je důležité, aby po otevření hranic a po spuštění chytré karantény bylo možné trasovat lidi, kteří by mohli být nakaženi koronavirem. K tomu úřady budou potřebovat znát identitu lidí, kteří jsou například přes Airbnb ubytováni.

Ochrana nájemníků

Vláda schválila návrh zákona, podle kterého nesmí nájemník dostat výpověď z bytu, pokud není kvůli epidemii koronaviru schopen platit nájemné. Dluh z nájemného bude moct splatit do konce května 2021. Na tiskové konferenci po středečním jednání vlády to řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Sněmovna by se měla zákonem zabývat ve zkráceném jednání v rámci vyhlášeného stavu legislativní nouze. Návrh zákona ministerstvo zveřejnilo ve vládní knihovně.

Splátky nájemného bude možné podle Dostálové odsunout v případě, že nájemník nemůže platit kvůli snížení svých příjmů kvůli epidemii koronaviru. Podle ministryně je potřeba pro lidi udržet bydlení. Zdůraznila, že nejde o odpuštění nájemného.

Zákon zároveň odkládá splátku půjčky Státního fondu rozvoje bydlení. "Tak aby i mladí lidé, kteří žádali v rámci bydlení pro mladé, bytová družstva, společenství vlastníků jednotek mohli požádat o odložení splácení úvěrů, a to až do 30. listopadu 2020," řekla Dostálová. Odložena by podle ní byla splátka jistiny i příslušenství k úvěru.

Poslední navrhované opatření spočívá v prodloužení lhůt pro doručení vyúčtování v domě s byty podle zákona o službách. Vyúčtování by mělo být podle Dostálové hotové do konce dubna. "Což je teď samozřejmě velmi problematické, protože odečty tepla, teplé vody v mnohých bytech dálkově nelze udělat, proto je odloženo vyúčtování o čtyři měsíce až do 31. srpna 2020," řekla Dostálová. Finanční narovnání související s tímto vyúčtováním je prodlouženo do konce dubna 2021.

Tisková konference po jednání vlády:

Vláda některým firmám nařídí přednostní dodávky pro stát. Mělo by jít o výrobce ochranných pomůcek vyššího typu, tedy masek a filtrů typu P3. "Jde o prostředky té nejvyšší kvality, nikoli respirátory," uvedl Havlíček. Pomůcky podle něj mají posloužit k ochraně zdravotníků v první linii. Filtry domácí výroby jsou podle Hamáčka účinnější než filtry FFP3 nyní dodávané z Číny. 

Ve štábu v pondělí vznikla pracovní podskupina, která se má zabývat dodávkami ochranných pomůcek domácí výroby. "Ukazuje se, že čeští výrobci nejsou ti, kteří by dodávali velké objemy spotřebního materiálu, protože ta výroba je tady nastavená jinak, je nastavená spíše na produkty s vyšší přidanou hodnotou," prohlásil Hamáček. Ve chvíli, kdy takovými produkty bude možné doplňovat dodávky, je štáb podle něj připravený to udělat.

Česká republika nyní dováží ochranné prostředky z Číny. Distribuci však i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely spory ve vládě a kritika kabinetu ze strany opozice či samospráv.

Ústřední krizový štáb se poprvé sešel i se zástupci opozičních parlamentních stran. Jsou to poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) a ekonom Filip Matějka. Podle Hamáčka se ukázalo, že je štáb schopen i s nimi věcně řešit problémy.

Ve štábu se nově ustavil také poradní tým ekonomů, který se bude zabývat i dlouhodobými dopady omezení v souvislosti s nákazou koronavirem na společnost. Tým povede ředitel Centra pro globální a hospodářskou politiku Jan Švejnar. Dále v něm zasednou rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, Tomáš Sedláček z ČSOB a Univerzity Karlovy (UK), docentka ekonomie Ilona Švihlíková, ekonom ČMKOS Martin Fassmann, ekonom ETUI Jan Drahokoupil, Daniel Münich, Filip Matějka a Štěpán Jurajda z CERGE-EI, Michal Mejstřík z Institutu ekonomických studií UK, bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ekonom České spořitelny Petr Zahradník.

Tisková konference Ústředního krizového štábu:

Prymula: Chceme plošné testování na Litovelsku

Testování reprezentativního vzorku populace na koronavirus se bude týkat 5000 obyvatel Prahy. Náměstek ministra zdravotnictví Prymula to ve středu řekl České televizi. Chce tak zjistit promořenost, tedy podíl nakažených mezi obyvateli Česka. Plošně chce nechat otestovat i obyvatele Litovelska na Olomoucku, kde do pondělí platila spolu se sousedním Uničovskem karanténa kvůli vysokému počtu nakažených, řekl Prymula už ráno Českému rozhlasu - Radiožurnálu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na středeční tiskové konferenci řekl, že s testováním celé populace se nepočítá.

Promořenost v Praze bude testovat Univerzita Karlova, s Prymulou se na tom domluvili zástupci 1. lékařské fakulty. "Abychom věděli, jaké je tady rozložení v podstatě těch infekčních jedinců, kteří jsou asymptomatičtí, tedy nemají žádné klinické příznaky, a abychom věděli, co vlastně máme kalkulovat do těch našich modelů," řekl náměstek ČT.

Průzkum na reprezentativním vzorku české populace chce Prymula uskutečnit podle ČRo co nejdříve, pravděpodobně příští týden. "V tuto chvíli se připravuje protokol, který zpracovávají lidé z olomoucké lékařské fakulty a jejích vědeckých institucí. Očekávám, že mi bude zaslán zítra, nebo pozítří (ve čtvrtek, nebo pátek). Pak bude nutné získat souhlas etické komise," řekl.

Podobně se reprezentativní vzorek stanoví například u průzkumů veřejného mínění, vybere se zhruba 1000 lidí různého věku, obou pohlaví, z různě velkých obcí nebo různého vzdělání.

Vojtěch ale řekl, že plošné testování není na pořadu dne. Je podle něj nutné se zaměřit na testování rizikových skupin a klinických případů pacientů, kteří mají příznaky nemoci Covid-19. Rychlotesty, které zjišťují hladinu protilátek v těle po nákaze koronavirem, podle něj budou využity v Litovelsku na Olomoucku. "Chtěli bychom je použít také pro pracovníky v sociálních službách. Máme v plánu je v pravidelných turnusech používat, abychom byli schopni otestovat tyto pracovníky," poznamenal ministr.

Testování u obyvatel oblasti Litovelska začne podle Prymuly zřejmě už tento týden. "Hygiena dostala povel, aby ho zahájila. Už jsme tam zavezli 22 000 testovacích setů, abychom mohli lokalitu otestovat. Chceme vědět, kolik osob se tam dostalo do kontaktu s tímto onemocněním," řekl náměstek.

Rychlotesty ale nemusí infekci odhalit v rané fázi. Podle manuálu Státního zdravotního ústavu k rychlotestům se protilátky objevují v dostatečné míře až tři dny po prvních příznacích. Proto budou při testování reprezentativního vzorku populace podle Prymuly rychlotesty doplněny i PCR testy, které zjišťují ribonukleovou kyselinu (RNA) koronaviru.

Ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci Marián Hajdúch řekl rozhlasu, že rychlotesty nejsou pro testování reprezentativního vzorku ideální.

"Jsou jen orientační a kvalitativní. My potřebujeme nejenom vědět, jestli tam ty protilátky jsou, což pro diagnostiku stačí. Ale my potřebujeme vědět i to, kolik jich tam je. Což nám ten rychlotest není úplně schopen říct," uvedl.

Vojtěch: počet testů v Česku je nadprůměrný

Podle Vojtěcha neplatí, že Česko málo testuje. V mezinárodním srovnání je počet testů podle něj nadprůměrný. V úterý bylo přes 6200 testů, o 1000 více než v pondělí. Podíl pozitivních pacientů z celkového počtu testů je 6,1 procenta. 

Počet pacientů podle Vojtěcha bude dál růst. "Žádný stát není schopný epidemii zastavit ze dne na den. Rozhodně nemíříme k italskému nebo španělskému scénáři," řekl. Nemocniční kapacity jsou podle něj schopné situaci zvládat. Na plicních ventilacích v nemocnicích je zhruba 60 lidí.

"Na rozdíl od jiných států, které mají primárně zasaženou seniorní populaci, to tak v ČR není," řekl ministr. Podíl seniorů mezi nakaženými se podle něj nezvyšuje. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška jde zhruba o 22 procent diagnostikovaných. "Předpokládám, že senioři jsou také relativně často testováni," řekl. Ve Španělsku a Itálii jde o více než polovinu.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) však v úterý uvedla, že chce kvůli narůstajícímu počtu nemocných v domovech pro seniory rázně testovat na nákazu novým koronavirem v těchto zařízeních. O situaci bude jednat prostřednictvím videokonference s hejtmany. Je podle ní třeba najít řešení pro případ, že se o nemocné v domovech nebude mít kdo starat.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů nemoci Covid-19. Na konci měsíce 14 200. Podíl nakažených seniorů může stoupnout zhruba na 40 procent. 

Modely ÚZIS vycházejí z reprodukčního čísla, tedy počtu lidí, kteří se průměrně nakazí od jednoho nemocného. Na konci března bylo v ČR odhadováno na 1,1.

"Na začátku jsme použili reprodukční číslo 2,6. Nově od března odhadujeme, že první vlna opatření reprodukční číslo snížila na 1,32 a omezení volného pohybu na 1,1," uvedl ve středu ráno na tiskové konferenci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Dušek.

Tisková konference ministerstva zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistiky:

Nových případů přibylo

V souvislosti s koronavirem zemřelo v ČR celkem 39 lidí a 61 se jich vyléčilo, uvedlo ministerstvo. Oproti ranním údajům stoupl počet obětí o sedm. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem stoupl během středy zatím o dvě stovky na 3508, v úterý byl denní nárůst 307 případů, druhý nejvyšší.

Úterních 6206 testů převýšilo dosavadní denní maximum 5247 testů z minulého pátku. Ministr zdravotnictví Vojtěch na tiskové konferenci řekl, že proti pondělku testů přibylo zhruba o tisíc. Celkem bylo dosud provedeno 55 017 testů včetně opakovaných u stejného člověka.

Ve vážném stavu v nemocnici bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví k úterý 70 lidí, počet hospitalizovaných přesáhl tři stovky. Zhruba čtvrtina lidí, kteří byli v nemocnici, se uzdravila nebo byli propuštěni do domácí péče.

Nejvíc nemocných je v Praze, téměř 900, následuje Středočeský kraj s více než 430 nakaženými. Nejméně, kolem stovky případů, mají Královéhradecký, Jihočeský a Liberecký kraj. V hlavním městě je nákaza také nejvíce rozšířená vzhledem k počtu obyvatel. Na 100 000 lidí zde připadá víc než 60 nemocných. Naopak nejméně je to v Jihomoravském kraji, kde je na 100 000 obyvatel méně než 16 případů.

V Česku se podle údajů hygienických stanic nakazilo 83 procent nemocných, zbytek v zahraničí, zejména v Rakousku a Itálii. Většinu nakažených stále tvoří muži, ale jejich podíl se snížil. Nejvíce lidí s nemocí Covid-19 je aktuálně ve věku mezi 45 a 54 lety, téměř pětina. Na děti do 14 let připadá zhruba 5,5 procenta. Seniorů nad 65 let, kteří jsou považováni za koronavirem nejvíce ohroženou skupinu, je mezi nemocnými téměř 17 procent.

Uzdravených z nemoci Covid-19 během pondělka přibylo téměř o polovinu. Mezi 31 zemřelými v nemocnicích tvoří většinu senioři, kteří se často nakazili v domovech důchodců. Víc než polovina úmrtí je v Praze. První pacient nakažený koronavirem zemřel v Česku 22. března.