Jaké mají zaměstnavatelé možnosti, když potřebují se svými zaměstnanci řešit výpadky v práci v době šíření nemoci Covid-19? Jaké jsou nejčastější překážky v práci na straně zaměstnance nebo zaměstnavatele v době šíření koronaviru? 

Nejen na tyto otázky odpovídala ve webináři advokátka Lucie Kalašová z právní kanceláře bpv Braun Partners.

Související

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jsem OSVČ, který do vyhlášení karantény pracoval pro tři různé firmy. Momentálně funguje jen jedna z nich a nějaký příjem mi tak zůstal, ikdyž pouze třetinový. Budu mít nárok na oněch 15 tisíc pro OSVČ, jak navrhuje vláda? Podle jakých konkrétních parametrů se bude hranice pro udělení této částky odvozovat? Děkuji za odpověď a hezký den.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jsem zaměstnanec na plný úvazek. Zaměstnavatel celé společnosti nařídil do odvolání zkrácený pracovní týden, s tím že se bude pracovat jen 4 dny a pátý den si musíme vzít neplacené volno. Může něco takového nařídit?
Čtenářský dotaz
Jsem OSVČ a mám jídelnu. Podle nařízení vlády do jídelny nikdo nesmí. Porodáváme jídlo z okénka. Vzhledem k tomu, že je omezen i volný pohyb, tak jídla se moc neprodá, naše příjmy jsou minimální.Máme 4 zaměstnance, které jsem nechtěl poslat na úřad práce. l. - budu mít nárok na kompenzaci mezd pro své zaměstnance ??? 2. -kde se o tyto náhrady žádá 3.- jaké podklady se předkládají děkuji za odpověď
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Jsem OSVČ, vedlejší činnost, protože mám syna ZTP/P. Jsem lektorka AJ, firmy kurzy zrušily. Mám nárok na ošetřovné a současně na příspěvek od státu cca 15 000Kč? Děkuji za odpověď.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jsem zaměstnanec společnosti, která se zabývá výhradě servisem a zásobováním hotelů. Uzavřením hotelů je naše činnost zcela pozastavena a paralyzována bude ještě dlouho po skončení pandemie a otevření hotelů, než se nadechnou k dalším nákupům a investicím. Nejsme hotel - ale jsme nuceni být zavřeni. Bude se i na naší firmu vztahovat alespoň možnost kurzarbeit nebo jiné kompenzace ze strany státu? Děkuji.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jsme zaměstnanec v cestovním ruchu a nyní nám zaměstnavatel nastavil pracovní týdny tak, že v práci bude vždy 1/3 zaměstnanců, a ostatní zaměstnanci budou doma na 60% přjmů a takto, se budeme střídat. Může toto zaměstnavatel udělat a co pokud moje mzda klesné pod minimální mzdu ? Zároveň jsem se chtěl zeptat zda by zaměstnavatel mohl využit nějáké formy kurzarbeitu a platit zaměstancům 100% mzdy. Děkuji za informaci.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, z pohledu zaměstnavatele jsme pro překážku v práci na straně zaměstnavatele z důvodu poklesu poptávky po našich službách nechali některé ze zaměstnanců doma vnitřním předpisem na 100%. Můžeme i my žádat o kompenzaci 60% mzdových náhrad, když bylo sděleno, že náhrady budou poskytovány za zaměstnance, kteří jsou doma na 60%? Děkuji za odpověď
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru