Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v souvislosti s koronavirem 5900 žádostí na bezúročné úvěry v objemu 19 miliard korun. ČTK to neděli sdělila mluvčí banky Marie Lafantová. Na celé pokračování programu COVID mělo být původně, stejně jako na první vlnu, vyčleněno pět miliard korun, které by živnostníkům a firmám poskytly půjčky v objemu 20 miliard korun. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu připravuje COVID III, kde bude pro živnostníky a firmy k dispozici dalších 40 miliard korun.

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do problémů. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to připustili v České televizi (ČT). Babiš v té souvislosti zmínil leteckou společnost Smartwings. 

"Teď to není na stole, ale vyloučit se to nedá a myslím si, že pokud by to bylo na stole, tak bychom se měli o to zajímat," uvedl Babiš. V rozhovoru pro ČT zmínil, že letecká skupina Smartwings, pod kterou spadají také ČSA, požádala o půjčku.

Podle Havlíčka se v Česku k pomoci strategickým firmám připravují předběžné scénáře, uvedla ČT. "Jakkoliv to dnes není věc, kterou bychom řešili od rána do večera, uvědomujeme si, že v určitém čase skutečně k tomu může v rámci jednotek takových společností dojít," řekl. Zástupci pravicové opozice takové úvahy kritizují.

Pro získání jednorázového příspěvku 25 tisíc korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou mít nárok všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zasažené v souvislosti s koronavirem, které podnikaly před 12. březnem, tedy před vyhlášením nouzového stavu. Nárok na příspěvek budou mít i podnikající studenti. V pátek to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Na podporu ale nedosáhnou lidé, kteří si podnikáním pouze přivydělávají při zaměstnání, registrovali se na úřadu práce nebo čerpají dávky v hmotné nouzi.

Už ve středu vláda schválila dobrovolný odklad splácení úvěrů a hypoték sjednaných před 26. březnem až na půl roku. Lidé a firmy budou moci přerušit splácení na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na klientech. Dlužníci musí o odklad splátek požádat a prohlásit, že to je kvůli pandemii. Banky to zkoumat nebudou. Přerušeno bude splácení úroků i jistiny. Za přerušení si banky nebudou účtovat poplatky.

Vláda také schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března do konce dubna. Stát poskytne 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě a pracovníků uzavřených provozů, a to do 39 tisíc korun. U omezení výroby kvůli výpadku pracovníků, surovin či poklesu poptávky to bude 60 procent, a to do 29 tisíc korun. Podpora se stanoví ze superhrubé mzdy.

Vláda ve středu schválila rovněž novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která by měla pomoci podnikatelům například s odložením splátek. Rozšiřuje okruh úvěrů s maximální sankcí za opožděné splátky. Nově to bude i pro úvěry OSVČ.

Sněmovna by tyto i další předlohy měla projednat ve stavu legislativní nouze.

Česká národní banka ve středu také kvůli pandemii koronaviru uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti (LTV) zvýšila na 90 procent z 80 procent. Poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) zvýšila ze 45 na 50 procent. Poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI) zrušila.

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009, uvedla v pátek šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném zúčtování klesl na 29,7 bodu z únorové hodnoty 51,6 bodu, oznámila v pátek organizace IHS Markit, která aktivitu sleduje.

Jen v Česku přerušilo v březnu podnikání kvůli koronaviru 10 033 živnostníků, meziročně o 47 procent více. Propadl se také prodej nových osobních aut v Česku. V březnu kvůli opatřením proti koronaviru klesl o 36,3 procenta na 13 685 vozů. Za čtvrtletí trh klesl o 15,8 procenta na 50 194 prodaných aut. Prodeje se přesunuly na internet, kde se ale prodávají jen desítky aut denně.

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má finanční ztráty 72 procent developerů. Ti, kteří již ztráty zaznamenali, očekávají letos zhoršení hospodářského výsledku o 15 procent. Vzniklé finanční ztráty plánují z velké části vykrýt z vlastních rezerv. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research mezi 45 developerskými firmami v Česku.

"Pokles poptávky po rezidenčních nemovitostech můžeme přisoudit faktu, že mnoho lidí si teď není jisto svojí budoucí ekonomickou situací, což se samozřejmě promítne i do plánovaných investic do vlastního bydlení," uvedl ředitel CEEC Research Michal Vacek.

Evropská komise (EK) v souvislosti s šířením koronaviru ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám vzpamatovat se z nejtěžších dopadů koronavirové krize. Brusel v rámci nového sytému podpory krátkodobého zaměstnávání nabízí členským zemím až 100 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč), které si chce komise vypůjčit s použitím vládních záruk. EK chce také rozšířit už vytvořený krizový investiční fond o další peníze určené na kohezní politiku. Hodlá také nabídnout zemědělcům pružnější čerpání peněz z fondů společné zemědělské politiky.

Ceny ropy ve čtvrtek prudce rostly - přechodně přidaly i přes 30 procent a mohly by vykázat nejprudší jednodenní nárůst v historii. Reagují na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset milionů barelů denně nebo i na ještě větším snížení.

Podle americké banky Morgan Stanley by ekonomika Spojených států v letošním roce mohla klesnout o 5,5 procenta, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra nezaměstnanosti pak ve druhém čtvrtletí může vystoupit až na rekordních 15,7 procenta. Zaniknout by mohlo až 21 milionů pracovních míst. V únoru přitom míra nezaměstnanosti činila 3,5 procenta a byla nejníže za 50 let. 

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
5.4.2020 23:00 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, dnešní on-line reportáž věnovaná ekonomickým událostem v souvislosti se šířením koronaviru končí. Děkujeme za pozornost, ve sledování aktuálního dění budeme pokračovat opět zítra.

5.4.2020 21:14 | EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit, varuje šéfka EK

vropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce zasahující ekonomiky unijních zemí. Jeho stěžejní součástí bude příští sedmiletý rozpočet EU, jehož podoba se musí proti nedávným návrhům změnit. Napsala to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v textu otištěném několika evropskými médii.

5.4.2020 20:39 | Nemocnice by letos měly dostat navíc zatím 10 miliard korun

Zdravotní pojišťovny by letos měly kvůli epidemii nového koronaviru vylepšit financování nemocnic zatím o deset miliard korun. Ve videu zveřejněném dnes večer na serveru YouTube to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

5.4.2020 18:02 | Banka v prvním kole COVID II přijala 5900 žádostí za 19 miliard korun

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v souvislosti s koronavirem 5900 žádostí na bezúročné úvěry v objemu 19 miliard korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí banky Marie Lafantová.

5.4.2020 17:32 | Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami, papírnictví, prodejny a opravny obuvi, hobbymarkety a železářství. V rozhovoru pro Českou televizi to dnes uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

5.4.2020 15:55 | Vládní program ke kurzarbeitu odstartuje v pondělí v poledne

Program na ochranu zaměstnanosti Antivirus, v jehož rámci mohou firmy postižené pandemií žádat stát o příspěvek na mzdy, spustí ministerstvo práce a sociálních věcí v pondělí ve 12:00. Od té doby mohou firmy začít předkládat žádosti. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

5.4.2020 14:29 | On-line supermarkety v době nákazy rozšířily služby

České on-line supermarkety rozšířily v době epidemie nového typu koronaviru své služby. Rozvoz zajišťují v nových regionech, kromě potravin začaly dodávat také hotová jídla, připravily nabídku pro seniory. Kvůli enormnímu zájmu o nákup trvanlivých potravin na internetu tento sortiment zahrnuly do nabídky také e-shopy Mall.cz a Alza.cz.

5.4.2020 14:28 | Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší společnosti, které prosperují, si půjčují zaměstnance ze sektorů, které naopak těžce zasáhla opatření zaměřená na zastavení šíření koronaviru. Tím také od nich přebírají část nákladů, upozornila agentura Reuters.

5.4.2020 13:51 | Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám

Stát by měl především pomáhat středním a malým firmám, a ne velkým firmám ovládaným milionáři. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Obdobně se vyjádřil i člen Ústředního krizového štábu a ekonom z CERGE-EI Filip Matějka. Podle něj dokážou velké firmy zajistit banky, které jsou schopné najít způsob, jak jim pomoci.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v sobotu připustili, že stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se dostaly do problémů. Babiš v té souvislosti zmínil leteckou společnost Smartwings. Zástupci pravicové opozice takové úvahy kritizují.

5.4.2020 12:57 | Ekonomiku podle Zemana zachrání rozumné investice

Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření novému typu koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora spotřeby. Může jít například o stavbu dopravní infrastruktury nebo bytů. Banky by měly začít poskytovat dobře nastavené úvěry podnikatelů, stejně tak může z rozpočtu pomoci i stát, který si vzhledem ke stavu dluhu může dále půjčovat. V rozhovoru pro deník Blesk to dnes řekl prezident Miloš Zeman.

Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru