Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 53,4 miliardy, což je několikanásobně více, než původně plánovalo. Vyplývá to z informací na internetových stránkách České národní banky. Podle původních plánů se MF chystalo prodat ve středečních třech aukcích dluhopisy za maximálně 12 miliard korun.

"Dnešní aukcí tak pokrylo ministerstvo zhruba třetinu svých výpůjčních potřeb, pokud počítáme s deficitem státního rozpočtu ve výši 200 miliard korun. Za vysokým zájmem investorů stálo nedávné zlevnění státních dluhopisů a aktuální oznámení možných nákupů státních dluhopisů centrální bankou. Už jen to, že ČNB k takovému kroku může přistoupit, uklidnilo investory a naopak zesílilo poptávku po českých státních dluhopisech," uvedl ekonom Komerční banky František Táborský.

Sněmovna schválila zvýšení schodku státního rozpočtu z původních 40 na 200 miliard korun v úterý. MF při té příležitosti oznámilo, že deficit chce financovat především prodejem státních dluhopisů. Zároveň ale sněmovna odmítla projednat ve stavu legislativní nouze novelu zákona o ČNB, která by centrální bance umožnila nakupovat cenné papíry, včetně státních dluhopisů, s delší dobou splatnosti. Novelu schválila vláda v úterý ráno.

Největší zájem měli ve středu investoři o dluhopis se splatností v roce 2023, kterého nakoupily za 36,06 miliardy korun, plán počítal s maximálně pěti miliardami korun. Za 14,3 miliardy koupili investoři dluhopis se splatností v roce 2031, přičemž plány MF počítaly s třemi miliardami korun. V případě dluhopisu se splatností v roce 2027 ho koupili investoři za tři miliardy korun a naplánované maximum bylo čtyři miliardy korun.

"To, že MF upsalo výrazně více, než plánovalo, ukazuje na nadále velmi dobrou reputaci ministerstva financí, solidní výhled české ekonomiky a zejména pokračující likvidity na domácím finančním trhu. Jistěže pomohla také nedávná novinka, že ČNB bude na sekundárním trhu kupovat české státní dluhopisy," uvedl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

Táborský dodal, že výnosy státních dluhopisů v posledních dvou dnech opět klesají poté, co v předchozích týdnech naopak rostly kvůli zhoršení obrázku veřejných financí.

Související
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru