Burzy po celém světě v posledním měsíci odepsaly desítky procent. Měny rizikovějších zemí se propadají, cena zlata roste. Situace připomíná to, co se dělo před dvanácti lety, když svět zasáhla finanční krize. Navzdory této zdánlivé podobnosti tehdejší a dnešní krize toho příliš společného nemají. Před dvanácti lety došlo k neřízenému výbuchu a kolapsu finančního systému, ekonomika tedy byla rozvrácena zevnitř a zasažena na tom nejhorším místě. Koronavirus je naopak vnějším šokem a navíc současný útlum ekonomik je řízený. Navíc se už výrazně zlepšuje situace v Asii, kde epidemie začala. Lze proto čekat, že se situace uklidní a firmy začnou dohánět ztracený čas.

Propady cen akcií jsou tak v současnosti příležitostí pro nákupy. Shodují se na tom všichni oslovení ekonomové a analytici a v anketě HN dávají své tipy. Centrální banky a vlády připravují gigantické záchranné plány, navíc se diskutuje o smysluplnosti plošných karantén, což všechno hraje ve prospěch akciových trhů. Ty také v uplynulém týdnu rostly, například americký burzovní index Dow Jones si připsal 14 procent. Situace se obrátila i na pražské burze, kde akcie některých firem překonaly v týdnu růst o deset procent.

"Investorům bych proto doporučil do akcií alokovat výraznější část portfolia, až 40 procent. Zaměřil bych se na velké a etablované podniky, které příliš nebojují s přímými dopady pandemie," odpovídá na dotaz, kam dnes investovat milion korun Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus. Na pražské burze tak může jít třeba o akcie některých bankovních domů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

David Monoszon 29.03.2020 18:28
V každém akciovém krachu je to stejné. Investiční fondy, finanční poradci a podobní během propadu cen akcií vidí jak se jim business propadá mezi prsty - zažívají ohromný odliv kapitálu a investorů. Situaci se snaží řešit tím, že zamotávají hlavy retailovým investorům reklamními řeči o "příležitosti" a "levných" akciích. Nakupování akcií nyní je propozice s nízkou pravděpodobností úspěchu. Když se podíváme na průběh srovnatelných krachů v historii (2008, dot.com, 1987, 1929) tak uvidíme, že poklesy cen akcií měly několik "rund" a v průměru to trvalo 18 měsíců, než se ceny dostaly na dno. Zatím máme za sebou teprve první rundu výprodejů, tzn. pravděpodobnější je ještě nižší dno než jsme prozatím viděli. Navíc zatím nemáme k dispozici žádná čísla jaký dopad tato katastrofa bude mít na ekonomiku. Nevíme jaká bude nezaměstnanost, kolik firem pokrachuje, zda současné intervence centrálních bank budou stačit k zabránění domino efektu bankrotů. Vždyť ještě ani nevíme, kdy skončí nouzové stavy v klíčových zemích. Dále bych ještě připomenul, že již před koronavirem tempo růstu ekonomiky zpomalovalo skoro k bodu mrazu a to především v Německu (náš hlavní ekonomický partner) tak i v USA kde ekonomiku držel za vlásek nad vodou spotřebitel, který je nyní vystrašený a bude vytvářet úspory místo navyšování útraty. Navíc valuace akcií byla extrémně přemrštěná skrze dlouhodobé intervence centrálních bank a záporné úrokové sazby, které historie ještě neviděla. Krachy historicky fungují jako očistec. Zatím to nevypadá, že by očistec byl dokončen. Růst akcií se dostaví a budou ohromné příležitosti. Nyní je ale prostě příliš brzy snažit se chytat padající nůž rukou. Doporučuji brát reklamní prohlášení investičních poradců a fondů se zdravou dávkou skepse a počkat si, až bude situace jasnější a příležitost bude představovat vyšší pravděpodobnost. Dlouhodobě jsou úspěšní spíše trpěliví investoři a ti, kteří místo lovení cenového dna, naskakují do příležitostí až v momentě, kdy je většina pravděpodobností na jejich straně. Dali byste ruku do ohně, že trhy se nyní magicky odrazí aniž by udělali ještě nová lows? Jste si jisti, že problém je pouze v koronaviru? Vzpomeňte si na vývoj ekonomických ukazatelů před koronavirem - žádná paráda. Doporučuji i novinářům neskákat poradcům na lep tak jednoduše. HN jsou nejkvalitnější ekonomický tisk v ČR - jenom škoda, že uprostřed krachu akcií několikrát týdně vydávají článek o tom, jak jsou akcie "super" příležktost
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru