Regionální představitelé spolkových zemí Bavorsko a Sasko pomohou pendlerům najít si v Německu ubytování a případně budou řešit i situaci jejich rodin. Pracovníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních navíc získají od Saska a Bavorska finanční benefity. Po společném jednání to nabídli hejtmanovi Karlovarského kraje Petru Kubisovi (ANO). Opatření vlády od 26. března zkomplikuje přeshraničním pracovníkům z Karlovarského kraje cestu za prací do Bavorska a Saska.

S hejtmanem jednaly regionální prezidentka Horních Frank Heidrun Piwernetzová a Regina Kraushaarová ze zemského ředitelství v Sasku. "Bavorsko i Sasko mají velký zájem na tom, aby pendleři dále pracovali v Německu, zejména ve zdravotnictví a v sociálních službách. Proto v co nejkratší době německá strana zformuluje nabídku ubytování a finanční kompenzaci i další možnosti, jak pendlerům a jejich rodinám pomoci," uvedl Kubis.

Pendler, který od 26. března zůstane po dobu minimálně tří týdnů na území Saska, dostane podle mluvčí Pavlíkové 40 eur (asi 1100 korun) denně po dobu až tří měsíců. V případě, že tam bude pracovník pobývat s rodinnými příslušníky, pak každý z nich bude pobírat 20 eur (asi 550 korun). Pokud pendler zůstane za stejných podmínek v Bavorsku, získá 60 eur (asi 1650 korun) denně a jeho rodina dostane 30 eur (asi 830 korun). Platí to ale pouze pro zaměstnance v nemocnicích, v zdravotnických, sociálních a navazujících službách. Pendleři musí kontaktovat v této věci své zaměstnavatele, kteří se obrátí na místně příslušné okresní úřady podle sídla firmy, uvedla Pavlíková.

Podle hejtmana se mohou pendleři obrátit také na příslušný německý pracovní úřad, kde jim vysvětlí, za jakých podmínek lze zůstat doma a pobírat část platu. "Náš kraj dostane z německé strany v nejbližších hodinách veškeré potřebné údaje a kontakty, o kterých budeme obratem informovat," dodal Kubis. Veškeré informace Karlovarský kraj postoupí Ústeckému a Libereckému kraji, odkud za prací do Německa směřují další pendleři.

Vláda kvůli epidemii nového typu koronaviru zpřísnila podmínky pro zajíždění za hranice za prací. Pokud chtějí pendleři od čtvrtka nadále pracovat v Německu nebo v Rakousku, mají si tam zajistit ubytování. Vláda to doporučuje na tři týdny. Po návratu budou tito pracovníci muset počítat se čtrnáctidenní karanténou.

Podle hejtmana je v Karlovarském kraji okolo 20 tisíc pendlerů. V kraji žilo podle posledních údajů Českého statistického úřadu na konci roku 294 664 lidí.

Někteří pendleři si shání ubytování sami

Hodně českých pendlerů z Domažlicka, Klatovska a Tachovska shání ubytování v Německu, aby tam mohli dále pracovat a živit rodiny. Řada bavorských firem, které české pracovníky nutně potřebují, se jim snaží zajistit bydlení sama, další je posílají domů na kurzarbeit, kdy za firmy platí zaměstnancům 67 procent mzdy německý stát. 

Nová opatření české vlády počty Čechů pracujících v Německu určitě sníží, skončí zejména ti, kteří mají malé děti, řekl ČTK Libor Hlavsa z Domažlic, který pracuje v Bavorsku u kovovýrobní firmy. Úřady práce v Plzeňském kraji očekávají kvůli nárůstu počtu pendlerů bez práce zvýšení počtu nezaměstnaných.

Hodně Čechů teď řeší problém s ubytováním a jsou firmy, které jim ho najdou a zaplatí. Další si ho shánějí sami. Hotely a penziony, které už Čechy propouštějí, jsou zavřené a místní lidé teď doma ubytovávat moc nechtějí. Pendler z Tlumačova uvedl, že si obstaral s kamarády obytný automobil.

Některé firmy Čechům řekly, že mohou být doma. Nedostanou výpovědi, ale ani výplatu. Další se od pracovních agentur, kterých je v Bavorsku hodně, dozvěděli, že mohou zůstat doma na tzv. kurzarbeit tarif. Personalisté firem zjišťovali, kolik Čechů tam zůstane. A když jich bude málo, tak firmy nejméně na 14 dnů přeruší výrobu.

Kurzarbeit tarif platí stát, který nechce, aby firmy propouštěly a lidé skončili na pracovních úřadech. O kurzarbeitu pro malé a střední firmy do konce roku rozhodla německá vláda před týdnem. Ve firmě, kde pracuje Presl, je přes 40 procent Čechů, které se teď snaží firma nahradit. V době karantény budou muset jít Češi podle Presla k německému nebo českému lékaři pro neschopenku. Až skončí karanténa v ČR, tak pokud budou zakázky, mohou hned nastoupit do práce.

Několik pendlerů ze Železné Rudy ČTK řeklo, že chtělo původně v době neprostupných hranic marodit. "Zavolali jsme to zaměstnavateli, ale ten řekl, že takhle ne. Sháníme si ubytování," uvedl jeden z nich.

Související

Pendler z Teplic opatření vlády chápe

Ještě před zprávou o nabídce z německé strany mluvila ČTK s českým pendlerem, který pracuje v rodinné firmě v Německu. Michal Řádek z Teplic zůstane kvůli zpřísnění podmínek pro zajíždění za hranice do konce dubna doma. Zaměstnavatel mu částečně mzdu uhradí. Opatření české vlády kvůli epidemii nového typu koronaviru chápe, vypořádat se nyní musí se zásahem do rodinného rozpočtu. Řekl to v úterý ČTK.

V německé rodinné stavební firmě pracuje jako jediný Čech. "Teď jsem mluvil se šéfem. Řekl mi, že mě udrží do konce dubna na smlouvě. Hradit mi bude 68 procent platu," řekl Řádek, který do Německa jede ve čtvrtek naposledy. "Nevím, co potom," poznamenal.

O hledání ubytování v zahraničí uvažuje až do budoucna. "Pokud se hranice pak (od května) neuvolní, musel bych si nějaký pronájem v Německu najít," uvedl s tím, že zaměstnavatel mu nájem hledat odmítl. "Musel by mi totiž prý pak dávat diety 45 eur denně, což by pro něj bylo nákladné," zmínil Řádek. Úsměvné mu přijde to, že do práce to má od hranic blíž než domů, jen dva kilometry.

Dopad opatření pocítí pendler především na rodinném rozpočtu. "Za tři týdny se mi narodí dcera, těšil jsem se na 'Kindergeld' (přídavek na děti), což mělo být zhruba 214 eur (zhruba 5900 korun) k platu, i na to, že zabezpečím rodinu. Takhle to bude horší. Nevím, zda se mám hlásit na úřad práce, nebo co bude dál," řekl. Opatření proti šíření nového typu koronaviru chápe. "Tady (v Německu) nikdo roušky nenosí, jen nesmí být více než dva lidé vedle sebe, to je jediné. Oni tu jsou jako u nás před čtrnácti dny," podotkl Řádek.

Související

Komentáře ke článku

Miroslav Koula 25.03.2020 15:04
Mě by zajímalo, kdyby někdo prozkoumal onen skutečný důvod, trocha té žurnalistiky. Vláda respektive krizový štáb rozhodli, předtím jsem slyšel výtky asi dvou hejtmanů, ale nikdo stále neřekl nějaká čísla, nějaká data, zda-li je to zásah oprávněný. Víme, že jde o několik desítek tisíc lidí, kterých se to dotkne, ale nikde jsem neviděl ani neslyšel čísla, kolik lidí bylo tou hrozbou. Kolik pendlerů se skutečně nakazilo? Nakazili se opravdu v Německu/Rakousku? Protože co jsem někde dohledal ve vyjádření hejtmanů, jde asi o 30 případů. Podíváme-li se na nakažené v ČR v těch 4 krajích sousedících rozhodně není největší počet nakažených, spíše se dá říci, že nejmenší, tak pořád přemýšlím, jestli to nebyl jen PR líbivý krok?
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru