Základy finanční krize v letech 2008 a 2009 byly podle známého investora mnohem hlubší, než jak je tomu u dnešních propadů trhů kvůli epidemii koronaviru. I proto očekává, že její trvání nebude zdaleka tak dlouhé, ale mohla by skončit už v řádu týdnů. Investoři by podle něj nyní neměli panikařit a měli by počkat, jak se situace vyvine. "Když bude propad 50 procent, tak bych si dovolil říct, že by lidé měli nakupovat akcie zpátky. Čína už se začíná vracet do normálu. Apple tam už otevřel obchody, továrny se spouští… Čekal bych, že za pár týdnů se lidé vrátí do Škodovky a vše se rozjede," říká investor a majitel firmy Pravda Capital Jan Pravda v rozhovoru pro HN.

HN: Trhy za měsíc odepsaly okolo třiceti procent. Jsou současné propady adekvátní případným dopadům epidemie koronaviru?

Pokud máme začít od podlahy, podívejme se na období okolo Vánoc. Už tehdy bylo jasné, že jsou akcie příliš drahé. Toto se táhlo několik let, řekněme, že byly trhy přestřelené o dvacet možná i víc procent, kvůli ničemu jinému než nulovým sazbám a přehnanému optimismu. To způsobuje nervozitu vnímavých investorů. Jako když stojíte na vratkém paddle-boardu, každá vlnka vás smete dřív, než když sedíte na pramici s těžkým stabilním dnem. Když pak přijde krize jako nyní, začne se vše sypat rychleji. 

Současný pokles o 30 procent je stále méně, než kolik to bylo v letech 2008-2009. Tehdy spadly trhy až o 60 procent. To, zda toto je adekvátní srovnání, je jiná věc.

HN: A můžeme čekat ještě další propady?

Zkuste si to přepočítat na dopady na HDP. Nejčernější scénář je, že se nakazíme všichni a jedno procento produktivních lidí zemře. Samozřejmě to může být o něco více nebo méně. Kdyby tito lidé odešli na rok, odezva HDP a tím i trhu bude kolem procenta, ale realistické je předpokládat, že jejich místo nikdo nezaplní minimálně 10 let, a když tento dopad přenesu do přítomnosti, tak trvalý dlouhodobý dopad bude 10 až 15 procent. Všechny ostatní propady spadají do kategorie paniky a krátkodobých narušení obchodních vazeb. Tuto neodhadnutelnou paniku a poruchy stavím do řádu dalších 15 až 20 procent. A i když k tomu připočtete korekci od Vánoc a propad ve spojení s karanténou, pak by byl pokles trhu o 50 procent moc. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru