Holding MTX Group Petra Otavy získal plnou kontrolu nad kamenickým Strojmetalem, který vyrábí podvozkové díly pro automobilový průmysl. Skupina miliardáře Otavy se dohodla s dlouholetým generálním ředitelem Strojmetalu Miroslavem Jelínkem na odkoupení jeho podílu. Hodnotu transakce se strany rozhodly nezveřejnit, sdělila v úterý ČTK Markéta Damková z PR agentury Crest Communications. Podle webu Euro.cz Otava za minoritní podíl zaplatil zhruba 1,1 miliardy korun. Jelínek ČTK potvrdil, že dohoda byla uzavřena v pondělí odpoledne.

MTX Group vstoupil do společnosti před dvěma lety a má v ní 55procentní podíl. Zbylá část patří Strojmetalu & KSP, v němž měl dosud Jelínek dvoutřetinový podíl a zbytek náležel Otavovi. Podle nově uzavřené dohody získává Jelínův podíl MTX Group.

MTX Group se s Jelínkem v minulosti přel o vedení firmy. Uzavření smlouvy je výsledkem jednání mezi oběma stranami a její součástí je i dohoda o smírném urovnání všech sporů. Jelínek zůstane ve funkci generálního ředitele do 30. června a poskytne MTX Group plnou podporu a součinnost v předání řízení společnosti.

"Rád bych poděkoval panu Jelínkovi za konstruktivní a korektní jednání, která vedla k uzavření této transakce. Zároveň si pan Jelínek zaslouží také ocenění a poděkování za dosavadní nasazení a řízení skupiny Strojmetal, která patří mezi klenoty českého strojírenství se silnou pozicí na trhu," uvedl Otava v tiskové zprávě.

Jelínek do podniku nastoupil v roce 1972 a v jeho čele je přes 30 let. V minulosti byl oceněn mimo jiné titulem EY Podnikatel roku 2016 Středočeského kraje. "Budování a rozvoji Strojmetalu jsem zasvětil celou svoji profesní kariéru. Společně s mým synem a zaměstnanci Strojmetalu se nám podařilo vybudovat špičkovou firmu mezinárodního významu, která patří rovněž k technologickým lídrům ve svém oboru. Přeji, aby se Petru Otavovi podařilo na tyto úspěchy navázat, a věřím, že se se svým týmem zaslouží o její další rozvoj," uvedl Jelínek.

Strojmetal Aluminium Forging (dříve Strojmetal Kamenice) byl založen v roce 1822, před rokem 1989 se orientoval hlavně na vojenskou leteckou výrobu. V roce 2018 firma utržila rekordních 2,7 miliardy korun, výsledky za loňský rok zatím nezveřejnila.

Související
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru