Představenstvo Komerční banky (KB) navrhne dozorčí radě ponechat si celý čistý zisk za loňský rok na účtu nerozděleného zisku. Banka to uvedla na svém webu ve zprávách pro investory. Reaguje tak na výzvu České národní banky adresovanou tuzemským komerčním bankám, aby se zdržely výplaty dividend do doby odeznění dlouhodobějších důsledků epidemie koronaviru. Zároveň banka oznámila revizi výhledu hospodaření pro letošní rok. Podobně reagovala už v minulém týdnu Moneta Money Bank.

Komerční bance loni stoupl čistý zisk o 0,4 procenta na 14,9 miliardy korun, představenstvo navrhovalo z vytvořeného zisku vyplatit dividendu v celkové výši 11 miliard korun, což představovalo 58 korun na akcii a výplatní poměr 74 procent ze zisku.

"V důsledku významných negativních ekonomických důsledků opatření přijatých s cílem omezit šíření choroby Covid-19 by investoři nadále neměli spoléhat na výhled obchodních a finančních výsledků KB pro rok 2020, který byl prezentován 6. února 2020," uvedla banka. V současné době přehodnocuje předpoklady pro aktualizovaný výhled.

Banka očekává, že zpomalení ekonomické aktivity povede k nižšímu počtu transakcí klientů a menší poptávce po úvěrech. Pokles úrokových sazeb na trhu ovlivní čistý úrokový výnos. V důsledku toho budou příjmy v letošním roce nižší, než se původně očekávalo, míní banka. Do provozních nákladů se promítnou přijatá opatření a úpravy provozu banky související s ochranou zdraví a usnadněním práce na dálku. Podle banky by ale zvýšení celkových provozních nákladů nemělo být významné.

Podle analytika Michala Křikavy z Fio banky je rozhodnutí o zadržení veškerého zisku za rok 2019 v současné turbulentní době pochopitelné. Míní ale, že je "při robustní kapitálové vybavenosti banky" více motivováno snahou managementu KB vyjít vstříc přání regulátora než vlastními obavami o případné ohrožení ekonomické stability banky.

"Částečnou útěchou investorům je fakt, že KB deklaruje, že po narovnání ekonomického prostředí nemá v úmyslu držet přebytečný kapitál banky nad úroveň kapitálové rezervy managementu a bude jej distribuovat zpět (pravděpodobně prostřednictvím dividend) akcionářům," dodal Křikava.

Související
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru