Ekonomika přežije všechno. Pokud šok nebude extrémní, tak na něj během dvou tří let můžeme zapomenout, říká ekonom Vilém Semerák. Odborník CERGE-EI na mezinárodní obchod to říká i s vědomím toho, že současné ekonomické modely mají slabiny a nedokážou přesně predikovat dopady krize způsobené koronavirem na další vývoj světového hospodářství. Jisté paralely pak můžeme vysledovat z historie. Z toho, jak se státy zotavovaly z pandemií a epidemií dříve.

"Pandemie nám může pomoci přijmout nové technologie, omezit mezinárodní cestování, využívat vzdálenou výuku a pomůže nám i v tom brát některé hrozby vážně a dokázat se tak vyhnout jejich budoucímu horšímu scénáři," je přesvědčen Semerák.

Které obory budou šířením nemoci COVID-19 nejvíce zasaženy a kterým to naopak pomůže? Nakolik zhorší dopady krize to, že je výroba jednotlivých států propojena? Které ekonomiky ji ustojí nejlépe?  To si poslechněte v podcastu HN 360° zaměřeném na dopady krize na českou a světovou ekonomiku.

Podcast si můžete také poslechnout na platformách Apple Podcasts nebo Spotify. 

 

Podcast HN Koronavirus Vilém Semerák
Podcast za časů koronaviru: Hostem Vilém Semerák, ekonom CERGE-EI.
Foto: Tomáš Cetkovský
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru