Letecká společnost Norwegian Air kvůli dopadům šíření nového koronaviru přechodně propustí až polovinu z 11 tisíc zaměstnanců a zruší další čtyři tisíce letů. Francouzsko-nizozemský letecký přepravce Air France-KLM pak v pátek oznámil, že kvůli negativním dopadům na své finance čerpá úvěr 1,1 miliardy eur (skoro 29 miliard korun).

"Musíme zvážit všechna možná opatření ke snížení nákladů. To bohužel také zahrnuje dočasné propuštění až 50 procent našich zaměstnanců. Ten počet se ještě může zvýšit," uvedla společnost Norwegian Air, která je podle počtu pasažérů třetí největší nízkonákladovou leteckou společností v Evropě, po Ryanairu a easyJetu.

Cestovní omezení a klesající poptávka po létání způsobená obavami z nemoci Covid-19, kterou virus způsobuje, tvrdě doléhají na hospodaření leteckých firem po celém světě. Bojují s ním propouštěním, zmrazením náborů nových zaměstnanců, nabídkami předčasných odchodů do důchodu nebo neplaceným volnem.

Francouzsko-nizozemský letecký přepravce Air France-KLM v pátek oznámil, že ze svého revolvingového úvěru čerpá 1,1 miliardy eur (28,8 miliardy korun) na zmírnění dopadů krize na své finance.

"Skupina Air France-KLM má z celkové likvidity nyní k dispozici více než 5,5 miliardy eur, aby mohla čelit dalšímu vývoji," uvedla společnost. Jakoukoli pomoc dnes ráno firmě nabídl francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

Některé americké aerolinky ruší kvůli nařízení prezidenta Donalda Trumpa asi 50 procent letů do Evropy. Jinde ve světě kvůli obecnému poklesu zájmu o cestování letadlem snižují kapacity letišť.

Související
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru