Banky poskytnou možnost tříměsíčního odkladu splátek úvěrů občanům a drobným podnikatelům, kteří byli postiženi v souvislosti s šířením nákazy novým koronavirem. Na opatření se ve čtvrtek shodlo prezidium České bankovní asociace. Podrobnosti se klienti podle ní dozvědí od své banky.

"Vhodným nástrojem možných tíživých dopadů epidemie je v doložených případech poskytnout klientům možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Primárně se přitom banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, protože lze předpokládat, že právě na ně dopadne nejtíživěji," uvedla asociace.

Současně asociace zahájila konzultace s Českou národní bankou s cílem, aby v těchto případech byl nastíněný přístup ke klientům zohledněn při bankovním dohledu, který nad bankami provádí.

Související

Vedle toho pokračuje intenzivní činnost společné pracovní skupiny asociace s ministerstvem průmyslu a obchodu a s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou, jejímž cílem je zprostředkovat a usnadnit adresné doručování vládních opatření na pomoc malým podnikům a živnostníkům prostřednictvím pobočkové sítě bank, jakožto i dalších distribučních kanálů, kterými banky disponují.

Evropská centrální banka také zavádí nová opatření

Evropská centrální banka (ECB) zavádí nová opatření, která mají ekonomice eurozóny pomoci čelit negativním dopadům šíření koronaviru. Úrokové sazby ponechala beze změny, zatímco finanční trhy očekávaly snížení depozitní sazby hlouběji do záporného pásma. ECB také zhoršila výhled ekonomiky eurozóny a její šéfka Christina Lagarde nevyloučila recesi.

ECB v rámci stimulačních opatření nabídne komerčním bankám další levné úvěry, rozšíří nákupy dluhopisů a zmírní pravidla poskytování úvěrů. Objem dodatečných nákupů dluhopisů by měl do konce letošního roku dosáhnout 120 miliard eur (3,1 bilionu korun). Navíc bude ECB pokračovat v dosavadních nákupech v objemu 20 miliard eur měsíčně.

Lagardeová na tiskové konferenci po zasedání bankovní rady řekla, že růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny podle aktualizovaného výhledu ECB v letošním roce zpomalí na 0,8 procenta. Ještě v prosinci přitom banka prognózovala růst o 1,1 procenta.

Na otázku, zda se blíží recese, pak Lagardeová odpověděla, že vývoj ekonomiky bude zcela jasně záviset na "rychlosti a síle" společné reakce na pandemii. Kvůli ní čelí globální ekonomika značnému šoku, upozornila šéfka ECB. Nejdůležitější je podle Lagardeové koordinovaná reakce vlád na fiskální úrovni.

Euro bezprostředně po oznámení ECB zpevnilo, záhy se ale zisků vzdalo a jakmile začala hovořit Lagardeová, začalo citelně klesat. Před 16:00 středoevropského času ztrácelo asi jedno procento na 1,1174 USD. Propad na akciových trzích, který byl už dopoledne velmi silný, se ještě prohloubil. To je podle analytiků jasná známka, že Lagardeové se trhy uklidnit nepodařilo. Index evropských akcií odepisoval zhruba deset procent.

"Ukazuje se, že koronavirus je pro naše ekonomiky velmi významným šokem," uvedl ve čtvrtek předseda dozorčí rady ECB Andrea Enria. "Banky musejí být dál schopny poskytovat finance domácnostem a podnikům, které zažívají dočasné obtíže," dodal.

Britská centrální banka ve středu nečekaně a mimo plánované zasedání snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 procenta, aby zmírnila dopady nového koronaviru na ekonomiku. Podobný krok už minulý týden učinila americká centrální banka (Fed), která snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 procenta.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru