Exmístostarosta Brna-střed Jiří Švachula, deset dalších lidí a dvě firmy skončí v brněnské kauze Stoka před soudem. Státní zástupce v pátek podal obžalobu. Švachula podle něj přijal za manipulace zakázek na své radnici úplatky minimálně 47 milionů korun, které dále přerozděloval mezi další členy organizované skupiny. Vyšetřování ale nekončí. Z korupce detektivové podezřívají i Jiřího Faltýnka, který si podle informací redakce a serveru Aktuálně.cz nechal pozastavit členství v hnutí ANO do konce letošního roku. A jak psaly HN a Aktuálně.cz před časem, z brněnské kauzy vyšetřovatelé vyčlenily další čtyři samostatné kauzy.

Podání obžaloby redakci potvrdil dozorující státní zástupce Radek Mezlík z olomouckého vrchního státního zastupitelství.  

"Obžalovali jsme všech 13 stíhaných subjektů - 11 lidí a 2 firmy z účasti na zločinecké organizované skupině, konkrétně z přijímání a dávání úplatků a porušení povinnosti při správě cizího majetku," uvedl Mezlík. Podle něj se jednalo o 27 zakázek vypisovaných radnicí Brna-střed a stovky drobnějších zakázek na správě nemovitostí radnicí.

Mezi obviněnými jsou politici ANO i ODS, podnikatelé a společnosti, které soutěžily o veřejné tendry. Za člena Švachulovy skupiny policisté označují i bývalého místostarostu Brna-Ivanovic Petra Liškutina (dříve ANO), který na radnici Brna-střed zodpovídal jako úředník za investice.

"Jedna ovlivněná zakázka se týká i městské firmy Inženýrské sítě Brno. Celková výše dosud zjištěných přijatých úplatků se pohybuje kolem 47 milionu," upřesnil Mezlík. Objem manipulovaných zakázek je dle něj 330 milionů korun. "Tento ale nezahrnuje všechny zakázky, ze kterých měly plynout úplatky, a mohl být i přes půl miliardy. V některých případech je totiž důkazy doloženo poskytnutí úplatku, aniž by přesně byla ztotožněna zakázka, které se úplatek týkal," upřesnil státní zástupce.

Sedmi obviněným podle něj hrozí kvůli tomu, že trestnou činnost páchali jako organizovaná skupina, výrazně přísnější tresty - 10,5 až 16 let vězení. "Doznalo se zatím 5 osob a 4 usilují o status spolupracujíciho obviněného," doplnil Mezlík.

Ústřední postava celé kauzy, za kterou detektivové považují právě Švachulu, ovšem stále mlčí. Hrozí mu nejvyšší trest. A zůstává ve vazbě. Pokud by Mezlík v pátek obžalobu nepodal, Švachulu by musel pustit na svobodu.

Vyšetřování pokračuje

Podáním obžaloby ale práce policistů na kauze Stoka nekončí. Vynořují se z ní stále další případy. Jak už HN a Aktuálně.cz informovaly, policisté prověřují také systém ovlivňování tendrů v brněnských městských firmách v době, kdy městu vládlo hnutí ANO. Minulý měsíc vyšetřovatelé vyčlenili čtyři případy, které s kauzou Brno-střed souvisí a na něž se zaměří samostatně – jde o údajnou korupci v brněnské Fakultní nemocnici, v brněnské Správě železnic, v Centru sociálních služeb, a dokonce i na radnici Prahy 4.  

Podezřelý je i Jiří Faltýnek, syn šéfa poslanců ANO. Část skupiny, jejíž někteří členové už jsou stíháni kvůli zakázkám pro Brno-střed, přivedl do ANO Faltýnek starší. Odposlechy zachytily, jak muži řeší odvádění údajných "desátků" z veřejných zakázek právě Faltýnkům.

Dle policie měl obžalovaný Švachula také značný vliv i na antimonopolní úřad. Tedy instituci, která posuzuje miliardové veřejné tendry. Pátrání Aktuálně.cz a Hospodářských novin ukázalo, že detektivové nyní z korupce podezřívají téměř celé nejvyšší vedení úřadu. Zprávami mezi Švachulou a manažery dokládají, že tento muž vedení úkoloval. Blízké vztahy měl i přímo s šéfem ÚOHS Petrem Rafajem, který ho na úřad za nejasných okolností dosadil jako člena jedné z rozkladových komisí.

V souvislosti s ÚOHS padá podezření i na šéfa Dopravního podniku města Brna Miloše Havránka, jehož policisté podezřívají z manipulací kolem řízení týkajících se dopravního podniku vedených právě na antimonopolním úřadu. 

A kriminalisté rovněž stále podezřívají šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, že se pokoušel s Rafajem manipulovat miliardový tendr na mýto. Švachula dle vyšetřovatelů posloužil jako prostředník mezi oběma muži. Část schůzek se odehrávala ve Švachulově vinotéce Garage Wine, kde měli detektivové prostorové odposlechy.

Policisté ovšem podezřívají také ředitele firmy Kapsch Karla Feixe, v jejíž prospěch měli muži dle detektivů tendr chtít ovlivnit, dále i poslance a Faltýnkova přítele Milana Ferance. "Činnost k ovlivnění tendru je vyvíjena Faltýnkem, Ferancem, Feixem a společně s nimi Švachulou, a to tím směrem, aby došlo prostřednictvím Rafaje ke zrušení zakázky či k takovému časovému oddálení, kdy by již nebylo možné v řádné době vyhlásit vítěze tendru, a nová smlouva na mýtný systém by musela být opětovně uzavřena s firmou Kapsch," vyplynulo policistům ze sledování. V tomto případě figuruje jako podezřelá i Rafajova místopředsedkyně Eva Kubišová. Všichni zúčastnění ale cokoliv nezákonného popírají.

Pozdvižení v brněnském ANO 

Ve čtvrtek situaci v brněnském ANO řešilo i vedení hnutí. Nakonec předsednictvo v Praze odhlasovalo zrušení trojice místních organizaci - v Brně-Židenicích, Brně-Černovicích a Brně-Starém Lískovci.

"Víceméně ty místní organizace dlouhodobě nepostupovaly v souladu s morálními principy a principy hnutí jako takovými," řekl Vokřál. Zrušením organizací se hnutí podle něj vyrovnává s neblahou minulostí a reaguje na řadu personálních propojení s policejními akcemi.

Švachulu a Liškutina už po vypuknutí policejní razie před rokem hnutí ANO vyloučilo.

Organizace Brno-střed, u níž Aktuálně.cz popsalo, jak do ní nechal místopředseda ANO Faltýnek v rozporu se zaběhlými pravidly a přes nesouhlas místních členů přijmout nejenom Švachulu, ale i jeho známé, zůstala netknutá.

Na post místopředsedy ANO v Brně včera rezignoval i Pavel Dvořák. Aktuálně.cz popsalo, že ho policisté podezřívají z toho, že zakázky manipuloval společně se Švachulou. Do postů v ANO mu dle svědectví členů hnutí pomohl exprimátor Vokřál, jeho náměstek Richard Mrázek a dvojka ANO Jaroslav Faltýnek. Všichni zároveň měli blízké vztahy i se Švachulou.