Hospodaření majitelů lesů by v příštích letech nemuselo být závislé jen na prodeji dřeva. Stát by jim měl platit za to, že lesy zadržují vodu, chrání půdu či slouží lidem k rekreaci. Návrh je součástí koncepce státní lesnické politiky, kterou v minulém týdnu schválila vláda. Kvůli klimatické změně a plošnému odumírání stromů v různých částech kontinentu doporučuje takové kroky Evropská unie. V Česku už dokonce existuje ministerstvem zemědělství schválená metodika, která umí celkový přínos lesa převést na peníze. Jejím autorem je tým odborníků vedený profesorem z České zemědělské univerzity Luďkem Šišákem. V rozhovoru pro HN říká, že ji vypracovali hlavně jako ukázku toho, co les přináší a o co by jeho zmizením společnost přišla. Nemyslí si ale, že se to stane:

"My Slované a Germáni si lesů vážíme, je to pro nás přátelská část krajiny. Známe všechny vodohospodářské funkce lesa a vážíme si jich."

HN: Na možné finanční kompenzace pro majitele lesů míří kritika, zda to není od lesnické lobby jen zneužití současné mimořádné kalamitní situace. Je, nebo není?

Plošné vyplácení peněz cítím také jako problém. Když je něco vypláceno paušálně, nedělá to dobrotu, je třeba zohlednit zásluhy, potřebná je diferenciace. Takže kritikům rozumím. Chápu ale i ty, kteří hospodaří s lesy a krajinou a nemohou být dlouhodobě ve ztrátě.

HN: Řada ekologicky orientovaných expertů říká, že les poskytuje služby přírodě i lidem nejlépe, když je v té nejpůvodnější formě, tedy jako prales.

Ano, s tím by dnes mnozí vědci souhlasili. A dokonce i s názorem, že určitý typ hospodaření, orientace lesa jen na produkci dřeva a výnos, ony služby může zhoršovat.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se