Růst české ekonomiky v loňském roce zpomalil na 2,4 procenta z předloňských 2,8 procenta. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). Tyto údaje podle analytiků naznačují, především v souvislosti s posledními událostmi kolem šíření koronaviru, že letos by růst hrubého domácího produktu mohl klesnout pod dvě procenta. Loňský růst české ekonomiky je nejslabší od roku 2016, kdy podle statistiků činil také 2,4 procenta.

ČSÚ zároveň proti původním údajům z poloviny února mírně zvýšil meziroční růst HDP za loňské čtvrté čtvrtletí. V předběžném odhadu statistici uváděli, že ekonomika v závěru roku rostla o 1,7 procenta, podle zpřesněných údajů stoupl HDP o 1,8 procenta. "Dařilo se většině odvětví služeb a stavebnictví, naopak k poklesu hrubé přidané hodnoty došlo v průmyslu. K růstu HDP pozitivně přispívala pouze domácí poptávka, zejména spotřeba domácností a investiční výdaje," uvedl Jan Benedikt z oddělení čtvrtletních odhadů ČSÚ.

Celkově je podle ekonomů stav a struktura ekonomiky ve srovnání s dalšími zeměmi poměrně dobrý, podporovaný silnou spotřebou a investicemi.

"Poslední týdny bohužel jednoznačně ukazují na další rizika spojená se zahraničním vývojem, což se bude negativně promítat i do letošního výkonu české ekonomiky," upozornil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. V optimistickém případě tak lze podle něj očekávat růst HDP v letošním roce na dvou procentech. "Realističtější pohled však naznačuje pomalejší růst HDP hlouběji pod dvě procenta, když slabší bude především první polovina letošního roku," dodal.

Meziroční růst české ekonomiky byl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku o 0,1 procentního bodu nižší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka. "Zveřejněná data potvrzují, že růst české ekonomiky na konci roku 2019 znatelně zvolnil. Podle stávající prognózy ČNB bude růst ekonomické aktivity v průběhu letošního roku opět postupně zrychlovat, a to v návaznosti na pozvolné oživení zahraniční poptávky," uvedl ředitel sekce měnové centrální banky Petr Král. Podle něj bude v letošním i příštím roce ekonomický růst postupně a mírně zrychlovat.

Související
3. 3.

Rozpočet zažil nejhorší únor za 27 let

Po prvních dvou měsících roku skončil státní rozpočet se schodkem 27 miliard korun. Tak špatný únorový výsledek zažily státní finance naposledy...
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru