Akcie ve Spojených státech si na začátku týdne připsaly zisky kolem pěti procent poté, co minulý týden zažily největší týdenní propad od globální finanční krize v roce 2008. Investoři využili poklesu cen z minulého týdne k výhodným nákupům poté, co světové centrální banky vyjádřily připravenost přijmout opatření na omezení ekonomických dopadů nového koronaviru.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 5,09 procenta na 26 703,26 bodu. Širší index Standard & Poor's se zvýšil o 4,6 procenta na 3090,23 bodu. Index technologického trhu Nasdaq přidal 4,5 procenta na 8952,17 bodu. S&P 500 a Nasdaq vykázaly největší jednodenní zisk od 26. prosince 2018.

Akcie ve Spojených státech zažily minulý týden největší týdenní propad od globální finanční krize v roce 2008. Na jejich výprodeji se podílely obavy, že rychle se šířící onemocnění způsobené novým typem koronaviru může způsobit recesi. Aby dalšímu šíření paniky zabránili, vystoupili ale bankéři různých předních centrálních bank s vyjádřeními, že jsou připraveni podniknout nezbytné kroky.

Z jednotlivých titulů se výrazně dařilo technologické společnosti Apple. Dokázala se odrazit od dvouletého minima a připsat si 9,31 procenta. Indexu S&P 500 tak pomohla více než kterákoli jiná firma.

Na devizovém trhu v pondělí dolar oslabil na šestitýdenní minimum. Investoři věří, že americká centrální banka (Fed) sníží na svém zasedání v polovině března základní úrokovou sazbu, aby zmírnila dopady šíření nového koronaviru na ekonomiku.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 22:00 SEČ ztrácel 0,65 procenta na 97,50 bodu. Euro k dolaru přidávalo téměř procento na 1,1134 USD. K japonskému jenu dolar přidával 0,4 procenta na 108,32 JPY.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru