Hodnota nejznámější kryptoměny bitcoin začala výrazně klesat. Za posledních pět dnů se snížila o 13 procent na 8630 dolarů, tedy zhruba 200 tisíc korun. Stále je o zhruba 1400 USD nad kurzem ze začátku roku a meziročně na více než dvojnásobné hodnotě. Vyplývá to z údajů webu Kurzy.cz.

Objemy obchodů s bitcoiny jsou stále výrazně nad úrovní ze začátku roku. Dosavadní letošní maximum ceny bylo 10 450 USD, což byla nejvyšší hodnota od loňského září.

"Bitcoin je vcelku unikátní aktivum, které většinou přímo nereaguje na vývoj ostatních trhů, jako je kapitálový trh nebo trh s drahými kovy. Za současným poklesem bych spíše než paniku z koronaviru viděl korekci u některých velkých hráčů, která strhla i část ostatních. To v současnosti dělá z bitcoinu opět zajímavou investiční příležitost," uvedl analytik WBTCB Ondřej Příhonský.

Bitcoin tak v současnosti nekopíruje vývoj ceny zlata, která se po výrazném propadu akciových trhů v posledních dnech stále drží na dlouhodobém maximu. "Cena zlata se drží v pásmu kolem sedmiletých maxim tak, jak se investoři obávají dalších propadů akciových trhů a paralýze ekonomik díky šíření Covid-19. V dnešním křehkém finančním světe se prostě špatné zprávy šíří v on-line prostoru extrémně rychle a je vlastně jedno, zda je situace opravdu zlá, nebo není," podotkl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.

Související

Akcie na pražské burze v pátek pokračují ve výrazném poklesu z předchozích dnů. Index PX po otevření burzy prolomil hranici 1000 bodů a kolem 10:30 klesal o 2,65 procenta na 975,85 bodu. Je to nejméně od června 2017.

V dlouhodobějším pohledu bude podle Příhonského tahounem růstu bitcoinu zejména blížící se halving, tedy snížení denního objemu těžby nových mincí na polovinu, ke kterému má dojít v polovině května letošního roku.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Jeho hodnota nicméně v uplynulých letech prochází značnými výkyvy. V roce 2017 zaznamenal prudký růst a ke konci téhož roku jeho hodnota dosáhla rekordní úrovně více než 19 tisíc dolarů.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru