Městský soud v Praze odmítl insolvenční návrh, který sama na sebe podala česká pobočka CK Thomas Cook. Firma podle soudu dostatečně nedoložila, že je skutečně v úpadku. Vyplývá to z usnesení uveřejněného v insolvenčním rejstříku. Společnost návrh na řešení svého předlužení vyhlášením konkurzu podala v minulém týdnu. Firmě se nepodařilo najít žádného strategického partnera a reorganizace je podle ní vyloučena. Proti rozhodnutí soudu může podat odvolání.

Britská společnost Thomas Cook, která patřila k největším cestovním kancelářím na světě, zkrachovala loni v září. V Česku působila její pobočka, jejíž podstatnou částí byla cestovní kancelář Neckermann. Její prodané zájezdy převzala od letošního roku společnost Marco Polo International.

Česká pobočka CK Thomas Cook fakticky ukončila činnost koncem loňského roku. Podle soudu firma doložila závazky přibližně za 2,25 milionu korun, na bankovních účtech společnosti však ještě 13. února byly více než tři miliony korun, a podle soudu tak bylo minimálně ještě v této době možné závazky plnit. Podnik následně 15. února doplnil další své závazky po splatnosti za 1,68 milionu korun, čímž se měl už dostat do platební neschopnosti. Tyto závazky však firma podle soudu doložila pouhým tvrzením a blíže je nespecifikovala. To soudu nestačilo, a proto návrh zamítl.

Firma ve svém návrhu uvedla, že nesplacené závazky tvoří pohledávky bývalých zaměstnanců, dluhy zdravotním pojišťovnám, dále závazky vůči zákazníkům za zrušené zájezdy, dluhy z obchodního styku a také vůči mateřské firmě. Reorganizace podle firmy není možná, protože v minulosti byla závislá na službách sesterských firem celé skupiny. Další obchodní aktivity pak nejsou možné i kvůli poškozené pověsti, kterou krach způsobil.

Tuzemská pobočka firmy Thomas Cook zahrnovala dvě základní divize. Vedle cestovní kanceláře Neckermann to byla ještě firma Global Travel Lufthansa City Center. Společnost zde v roce 2018 zaměstnávala 95 lidí.