Celkový prodej automobilů v Číně se v lednu meziročně snížil o 18,7 procenta na 1,93 milionu vozů. Oznámil to ve středu svaz výrobců automobilů (CAAM). Zpřesnil tak svůj odhad z poloviny února, který předpokládal pokles o 18 procent. Svaz také upozornil, že v únoru bude propad mnohem výraznější v důsledku epidemie nového typu koronaviru. Čína je důležitým trhem i pro českou automobilku Škoda.

Čínský svaz osobních automobilů (CPCA) už minulý týden oznámil, že prodej osobních aut se v Číně v první polovině února v důsledku epidemie koronaviru meziročně propadl o 92 procent.

V lednu podle údajů CAAM prodej osobních aut meziročně klesl o 20,6 procenta na 1,61 milionu vozů. Středeční údaje svazu rovněž ukázaly, že výroba osobních aut v Číně se v lednu meziročně snížila o 28 procent na 1,44 milionu vozů, podotýká list China Daily na svých internetových stránkách.

Související

Epidemie koronaviru prohlubuje útlum, se kterým se čínský automobilový sektor potýká už delší dobu. Vloni prodej aut v Číně druhým rokem za sebou klesal. Poptávku podkopalo zpomalování růstu ekonomiky, ke kterému přispěl mimo jiné obchodní spor mezi Pekingem s Washingtonem.

Čína v roce 2009 vystřídala na postu největšího automobilového trhu světa Spojené státy. Je důležitým odbytištěm i pro českého výrobce Škoda Auto. Odbory automobilky Škoda Auto tento měsíc vyjádřily obavy, že koronavirus v Číně ohrozí podnikání firmy.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru