Tržby z prodeje hudby ve Spojených státech v loňském roce vzrostly o 13 procent na 11,1 miliardy dolarů (zhruba 258 miliard korun). Dostaly se tak na nejvyšší úroveň od roku 2006. Oznámila to Americká asociace nahrávacího průmyslu (RIAA). Za růstem stojí především služby pro streamování hudby, které se na celkových tržbách z prodeje hudby v USA podílejí téměř 80 procenty.

Tržby streamovacích služeb, jako je například Spotify, se loni zvýšily o 20 procent na 8,8 miliardy dolarů. Jejich růst ale zpomalil z předloňských 30 procent.

Mark Mulligan z výzkumné společnosti Midia Research předpokládá, že růst tržeb streamovacích služeb v USA bude i nadále zpomalovat, protože je těžké nalézt Američana, který je ještě nevyužívá. "Většina lidí je smířena s tím, že uvidíme zpomalování (růstu streamovacích služeb) v Severní Americe i na velkých evropských trzích," dodal.

Tržby ze stahování hudby se propadly o 18 procent na 856 milionů dolarů. Poprvé od roku 2006 se tak dostaly pod miliardovou hranici. Tržby z prodeje kompaktních disků loni klesly o 12 procent na 614,5 milionu dolarů, naopak tržby z prodeje vinylových desek se zvýšily o 19 procent na 504 milionů dolarů. Vzrostly tak už 14. rok za sebou a dostaly se nejvýše za více než tři desetiletí, uvedla agentura AFP.

Spojené státy jsou největším trhem s hudbou na světě. Svého vrcholu tento trh dosáhl v roce 1999, kdy tržby činily 14,6 miliardy dolarů. Téměř 90 procenty se tehdy na tržbách podílely kompaktní disky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru