Příjmy realitní skupiny CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka loni meziročně vzrostly o 12 procent na 16,7 miliardy korun (675 milionů eur). CPI to v pondělí uvedla v tiskové zprávě. Jde o předběžné výsledky, údaje o hospodářském výsledku firma zatím nezveřejnila. Informaci jako první přinesl server E15.cz.
Výše aktiv skupiny loni meziročně stoupla o 30 procent na 265 miliard korun (10,7 miliardy eur). Z toho 85 procent připadá na nemovitosti. Loni v říjnu firma oznámila, že koupí ve Varšavě osm kancelářských budov za 20,6 miliardy korun (800 milionů eur). Většinu z nich už koupila.
Hrubý příjem z nájemného loni meziročně vzrostl o šest procent na 7,9 miliardy korun (319 milionů eur). Podíl volných prostor k pronájmu meziročně vzrostl o 0,2 procentního bodu na 5,7 procenta.
Letos společnost koupila 3,68 milionu akcií společnosti Globalworth a s podílem 29,4 procenta se stala jejím největším akcionářem. Globalworth vlastní kancelářské budovy v Polsku a Rumunsku.
CPI Propert Group by se chtěla stát jedničkou na trhu ve Varšavě. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl generální ředitel podniku Martin Němeček. Společnost CPI, která je největším pronajímatelem kanceláří v Praze a Berlíně, od loňského října ve Varšavě koupila pět budov a podíl v lokálním konkurentovi Globalworth Real Estate Investments, píše agentura Bloomberg.
Upozorňuje, že realitní trh ve Varšavě nabízí jedny z nejvyšších výnosů v Evropě a větší prostor k růstu než realitní trh v České republice.
Varšava má více pozemků vhodných k výstavbě a méně přísnou regulaci územního plánovaní než Praha. Podle Němečka může být Praha považována za krásnější město a stabilnější realitní trh než Varšava, ale stavební aktivita je v ní velmi omezená, takže se CPI musí poohlížet po jiných příležitostech k růstu.
Němeček nicméně doufá, že nové vedení Prahy pomůže urychlit váznoucí projekty, včetně plánů na přeměnu opuštěných kolejišť a továren v kancelářské prostory, nákupní centra a byty.
CPI Property Group má sídlo v Lucembursku a její akcie jsou obchodované na frankfurtské burze. Vlastní nemovitosti v Česku, Maďarsku, Polsku, na Slovensku a v Chorvatsku, v menším rozsahu ve Švýcarsku, Francii, Rumunsku, Rusku a Británii. Vítek vlastní v CPI Property Group většinový podíl 87,8 procenta. Podle časopisu Forbes je jedním z osmi českých dolarových miliardářů.
Více než dvě pětiny vlastněných nemovitostí připadají na kanceláře, převážně v Praze a Berlíně. Se zhruba čtvrtinovým podílem následují maloobchodní objekty, po desetině připadá na hotely a bytové nemovitosti. Skupina vlastní také pozemkovou banku, nemovitosti určené pro výstavbu, průmyslové, zemědělské a logistické objekty. Zhruba polovina nemovitostí CPI je v Česku, následuje Berlín se čtvrtinovým podílem. Na ostatní země střední a východní Evropy připadá necelá pětina, na západní Evropu pět procent.
Vítkova CPI koupila za rekordních 16 miliard korun podíl v Globalworth, jež má kanceláře v Polsku a Rumunsku
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist