Nedávno odtajněné dokumenty České národní banky (ČNB) ukázaly, jak se před šesti lety rozhodovalo o spuštění takzvaných intervencí − umělého oslabování koruny, které mělo oživit české hospodářství a zabránit deflaci. Mimořádný režim nakonec trval více než tři a půl roku a šlo o dosud největší zásah centrální banky do ekonomiky.

O možnosti použít intervence diskutovalo vedení ČNB mnoho měsíců, ale rozhodlo až hlasování v listopadu 2013. Tehdy se viceguvernér Mojmír Hampl po téměř čtyřech měsících přiklonil na stranu tří zastánců tohoto opatření. Pro intervence byli guvernér Miroslav Singer, viceguvernér Vladimír Tomšík a Lubomír Lízal. Proti se postavili tři členové bankovní rady Eva Zamrazilová, Kamil Janáček a Pavel Řežábek, a oslabování tak mohlo začít. 

Otázka, zda šlo o opatření potřebné a správné a zda přišlo ve vhodný okamžik, rozdělila nejen bankovní radu, ale i tuzemské ekonomy. A nedávno zveřejněné zápisy z jednání opět spustily kritické výpady a vášnivé polemiky. Například Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund, v komentáři pro HN na adresu Hampla napsal, že viceguvernér tehdy udělal "vnitřně nekonzistentní, svým způsobem světonázorovou změnu uvažování".

Hampl, který dnes vede poradenství pro finanční sektor v české pobočce KPMG, své váhání obhajuje. říká, že trval na tom, aby se ČNB veřejně zavázala, že bude neomezeně intervenovat pro udržení jasně stanovené hranice kurzu. "Říkal jsem, že to máme buď udělat pořádně, nebo vůbec," vzpomíná Hampl na své rozhodování. "Moje vnitřní dilema jenom bylo, zda ta situace už je dost zralá na to, abychom něco takového udělali, a zda máme mentální odvahu to nejen spustit, ale i udržet."

Související

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru