Česko se druhý den potýká se silným větrem. Je slabší než v pondělí, stále ale působí problémy v dopravě a dodávkách elektřiny. Meteorologové navíc prodloužili výstrahu, silný vítr místy s nárazy nad 65 kilometrů v hodině má v Česku foukat až do středečního večera. Bez dodávek elektřiny zůstávalo v úterý odpoledne zhruba 20 tisíc domácností hlavně v jižních Čechách, k večeru jich pak bylo 7500. Kalamitní stav trvá už jen na Českokrumlovsku. Do středy by porucha měla zůstat pouze v 500 odběrných místech. Hasiči měli ještě v tento den kvůli následkům větru stovky zásahů. Přerušený či omezený provoz je na desítce železničních tratí. Pojišťovny odhadují škody způsobené vichřicí na stovky milionů korun. 

Distribuční společnost ČEZ k 15:00 evidovala osm desítek poruch na vedení vysokého napětí a 12 900 odběrných míst bez dodávek. Firma E.ON měla o hodinu dřív bez elektřiny 7000 domácností. Ještě dopoledne přitom bylo bez proudu u obou distributorů víc než 40 tisíc míst.

Distributoři také postupně odvolávali kalamitní stavy, které ještě dopoledne platily v sedmi krajích. E.ON dopoledne zrušil kalamitní stav v Jihomoravském kraji a v poledne ve své distribuční části Kraje Vysočina, ČEZ k 15:00 odvolal kalamitní stav v některých okresech Plzeňského, Libereckého, Středočeského a Královéhradeckého kraje a na Havlíčkobrodsku na Vysočině. V platnosti tak zůstává už jen kalamitní stav vyhlášený firmou E.ON v Jihočeském kraji.

Následky větru dál pomáhají likvidovat hasiči, kteří měli v pondělí třicetkrát více práce než v běžný den. Dnes k 10:00 vyjížděli kvůli větru na 617 technických zásahů, nejvíce ve Středočeském a Jihočeském kraji a na Vysočině.

S následky větru se nadále potýká železniční doprava. Ráno byl kvůli tomu přerušen provoz na dvou desítkách tratí, před 15:00 na desítce tratí. Kvůli popadaným stromům nejezdí stále vlaky z Českých Budějovic do Českých Velenic nebo mezi Rybníkem a Lipnem nad Vltavou. V pondělí, kdy silný vítr zasáhl Česko, byl přerušen provoz na 132 tratích. 

Spadlé stromy dělaly potíže také na silnicích. Dálnici D3 u Soběslavi na Táborsku v úterý zhruba na hodinu uzavřel spadlý strom, do kterého narazila dvě auta. Kvůli popadaným stromům byly uzavřeny některé silnice na Vysočině. Letiště Praha v úterý eviduje kvůli silnému větru jeden zrušený zpáteční let do Amsterdamu. V pondělí bylo zrušeno deset letů, řekla mluvčí Kateřina Pavlíková. Kvůli větru nejezdí opět oba úseky kabinové lanovky na Sněžku či některé lanovky ve skiareálu Špindlerův Mlýn.

Na Sněžce i v úterý dosahoval vítr v nárazech rychlosti orkánu, tedy více než 117,7 kilometrů v hodině. V polské části Sněžky v pondělí odpoledne přístroje naměřily rychlost větru v nárazech až 198 kilometrů v hodině. V úterý tam vítr vál rychlostí přes 100 kilometrů v hodině a v nárazech až 180 kilometrů v hodině. Komora obnovitelných zdrojů energie (KOZE) oznámila, že větrné elektrárny v Česku v pondělí pokryly zhruba čtyři procenta průměrné denní spotřeby země. Běžně přitom mají podíl pod jedno procento.

Pojišťovny evidují po vichřici škody za několik set milionů korun. Případy se podle nich týkají hlavně poničených střech. Škody očekávají pojišťovny nižší, než jaké před časem způsobily vichřice Eberhard či orkány Herwart a Kyrill.

Silný vítr zasáhl Česko už v noci na pondělí a ve druhé vlně v pondělí odpoledne. Podle meteorologů bude silně foukat i ve středu, aktualizovaná výstraha pro všechny kraje platí do středečních 18:00. Větrné počasí doprovází bouři nazývanou Sabine či Ciara, která se Evropou žene od neděle.

Česko má z bouře jednu oběť, kvůli stromu spadlému na silnici zemřel v pondělí při dopravní nehodě muž na Sokolovsku. Nepřímou obětí je i řidička osobního auta, která v pondělí narazila na Olomoucku do hasičské cisterny jedoucí likvidovat následky silného větru. V dalších evropských zemích si bouře vyžádala nejméně devět lidských životů.