Prodej chytrých telefonů v Číně by v prvním čtvrtletí mohl meziročně klesnout až o polovinu, odhaduje společnost Canalys. Kvůli šíření nového typu koronaviru tam totiž mnoho obchodů zavřelo a výroba se po novoročním volnu, které bylo prodlouženo kvůli epidemii, ještě plně neobnovila. Celosvětově produkce chytrých telefonů v prvním čtvrtletí klesne o 12 procent, uvedla v pondělí analytická společnost TrendForce.

Zatímco Canalys odhaduje pokles odbytu chytrých telefonů v Číně na polovinu, výzkumná společnost IDC zde očekává v prvním kvartálu 30procentní snížení. Výrobci budou nuceni zrušit anebo odložit uvedení nových produktů, uvedla dále Canalys.

Co se týče celosvětové produkce, TrendForce snížil o deset procent očekávanou produkci iPhonů společnosti Apple na 41 milionů kusů a o 15 procent výstup čínské společnosti Huawei na 42,5 milionu chytrých telefonů.

Apple minulý týden oznámil, že jeho obchody v Číně zatím zůstanou zavřené a jeho dodavateli Foxconnu úřady zatím nepovolily obnovení provozu v továrně v jihočínském městě Šen-čen, kde se mají vyrábět letošní modely iPhonů. Částečně běží provoz v továrně Foxconnu ve městě v Čeng-čou na severu země.

Společnost Huawei, největší čínský prodejce mobilních telefonů, uvedla, že její výroba "běží normálně". Agentura Reuters nicméně připomíná, že Huawei silně závisí - stejně jako jeho domácí konkurenti - na třetích stranách, na smluvních výrobcích.

Trojice čínských společností Xiaomi, Huawei a Oppo měla v prvním pololetí uvést nové produkty. Firma Oppo agentuře Reuters sdělila, že "výrobní kapacita může být zaručena" díky továrnám v zahraničí. Xiaomi na dotazy Reuters zatím nereagovalo.

Největšího světového výrobce mobilních telefonů, jihokorejskou společnost Samsung Electronics, zasáhlo šíření koronaviru nejméně, protože nejvíce vyrábí ve Vietnamu a v Indii, vyplývá ze zprávy společnosti TrendForce. Ta snižuje výhled její výroby za čtvrtletí o tři procenta na 71,5 milionu chytrých telefonů.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru