Poskytovatel alternativní taxislužby Uber prohloubil ve čtvrtém čtvrtletí ztrátu o 24 procent na 1,1 miliardy dolarů (25 miliard korun). Firma masivně investuje do expanze služeb dovozu jídla a rozvoje technologie pro samořídící auta. Výsledky však byly lepší, než čekali analytici, a výnosy z přepravních služeb se téměř ztrojnásobily. Firma současně v prohlášení zveřejněném v noci na pátek uvedla, že letos počítá se ziskem.

Ztráta na akcii činila 64 centů, analytici čekali ztrátu až 67 centů. Celkové výnosy stouply o 37 procent na 4,1 miliardy dolarů. Růst zaznamenala firma po celém světě, největší však v USA a Kanadě.

Divize doručování potravin Uber Eats snížila ztrátu před zdaněním, úroky a odpisy o 66 procent na 461 milionů dolarů. Uber více investoval do růstu divize.

Generální ředitel Dara Khosrowshahi uvedl, že cílem firmy je vykázat zisk ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Za celý rok však stále očekává hrubou provozní ztrátu. Ta by měla činit 1,25 až 1,45 miliardy dolarů, napsaly agentury AP a Reuters.

Uber byl založen v roce 2009. Firma v posledních pěti letech investuje do rozšíření svých aktivit o další služby, protože hledá nové příjmy mimo hlavní podnikání. Kromě rozvoje doručování potravin mimo jiné také vyvíjí samořídící auta, zajímá se o dálkovou nákladní přepravu či komerční lety s cestujícími drony.

Akcie Uberu od jeho vstupu na burzu loni v květnu ztrácejí. Do listopadu klesly až o 42 procent, minulý měsíc však ztráty částečně smazaly. Ve čtvrtek uzavřely na ceně 37 dolarů, což je o 18 procent méně, než na kolik byly ohodnocené při primární nabídce.

Uber podobně jako další alternativní taxislužby čelí v řadě zemí regulačním a právním překážkám. Firma se potýká s problémy také v České republice, kde je terčem stížností a protestů ze strany provozovatelů tradičních taxislužeb.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru