Komerční bance loni stoupl čistý zisk o 0,4 procenta na 14,9 miliardy korun. Vzrostly úvěry klientům i vklady zákazníků. Představenstvo navrhuje z vytvořeného zisku vyplatit dividendu v celkové výši 11 miliard korun, což představuje 58 korun na akcii. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, konsolidované hospodářské výsledky oznámila v tiskové zprávě.

Celkové výnosy loni vzrostly o 1,1 procenta na 32,6 miliardy korun. "Příčinou tohoto růstu byly čisté úrokové výnosy, které vzrostly oproti předchozímu roku o 3,9 procenta na 23,6 miliardy korun díky nárůstu objemu úvěrů a vkladů," uvedla banka. Čisté poplatky a provize se meziročně mírně snížily a čistý zisk z finančních operací oproti vysoké srovnávací základně předchozího roku poklesl o 12,7 procenta.

Související

Celkový hrubý objem úvěrů vzrostl meziročně o 3,1 procenta na 654 miliard korun. Úvěry občanům na bydlení stouply o čtyři procenta, z toho objem hypoték vzrostl o 2,5 procenta na 229,4 miliardy korun a půjčky na bydlení poskytnuté stavební spořitelnou Modrá pyramida vykázaly růst o 10,8 procenta na 56,2 miliardy korun. Objem spotřebitelských úvěrů se zvýšil o 1,3 procenta na 39,2 miliardy korun. Celkový objem úvěrů podnikům a ostatních úvěrů vzrostl meziročně o 2,4 procenta na 329,1 miliardy korun.

Meziročně vyšší byl i celkový objem vkladů, stoupl o 2,6 procenta na 816,3 miliardy korun. Vklady občanů se zvýšily o 3,3 procenta na 285,8 miliardy korun, vklady korporátních a podnikatelských klientů o 3,6 procenta na 462,4 miliardy korun.

Provozní náklady stouply bance o dvě procenta, dosáhly 14,9 miliardy korun.

Celková aktiva Skupiny KB vzrostla k 31. prosinci o 1,6 procenta na 1,0773 bilionu korun.

Počet zákazníků Komerční banky loni nepatrně klesl na 1,66 milionu, celá Skupina KB měla ke konci loňského roku 2,37 milionu klientů. Zaměstnanců meziročně mírně ubylo zhruba na 8167.

Komerční banka měla ke konci loňského roku 50 462 akcionářů, což je meziročně o 2197 více. Podíl strategického akcionáře, banky Société Générale, zůstal nezměněn na 60,4 procenta.

Société Générale klesl zisk

Francouzské bance Société Générale, která v Komerční bance vlastní většinový podíl, klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 4,6 procenta na 654 milionů eur (16,4 miliardy korun). Bance se ale po prodeji části majetku podařilo posílit kapitál, v letošním roce také čeká zlepšení ziskovosti. Výnosy banka zvýšila o 4,8 procenta na 6,21 miliardy eur (155,7 miliardy korun).

Analytici v anketě společnosti Refinitiv očekávali, že banka vytvoří zisk 665,8 milionu eur. Za celý loňský rok banka vytvořila čistý zisk 3,2 miliardy eur, což je proti předchozímu roku pokles o 21 procent.

"V zásadě byl rok 2019 rokem přechodu, velmi aktivním obdobím transformace skupiny," poznamenal k loňským výsledkům náměstek generálního ředitele banky Philippe Heim. "Takže v tomto ohledu jsme dosáhli velmi dobrých výsledků," řekl zpravodajskému serveru CNBC.

Francouzské bankovní divizi klesl čistý zisk o 18,4 procenta na 230 milionů eur. Banka však uvedla, že i tak považuje výsledky za dobré vzhledem k současným nízkým úrokových sazbám a transformaci sítě poboček v zemi.

Evropské banky často kritizují mimořádně uvolněnou měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB). Ta v roce 2014 zavedla záporné úrokové sazby, které ještě nevrátila zpět do pozitivního pásma. Negativní sazby zhoršují rozvahy bank.

Čistý zisk zahraniční bankovní divize Société Générale se snížil na 463 milionů eur z 563 milionů eur ve čtvrtém čtvrtletí předloni. Divize bankovních a investičních řešení pak zvýšila zisk o více než 60 procent.

Letos francouzská banka čeká nárůst čistého zisku z loňských 3,2 miliardy eur. Zvýšit se mají také výnosy, ukazatel poměru nákladů k výnosům by měl klesnout. Současně banka oznámila novou dividendovou politiku. Hodlá akcionářům vrátit až polovinu očištěného zisku skupiny, a to nejen formou dividend, ale také ve formě odkupu akcií.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru