Čistý zisk americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového gigantu Google, se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšil téměř o pětinu na 10,67 miliardy dolarů (243 miliard korun). Růst tržeb byl ale nejpomalejší za pět let. Vyplývá to z výsledků, které v pondělí firma zveřejnila. Google je nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem na světě.

Celkové tržby společnosti Alphabet se zvýšily o 17 procent na 46,08 miliardy dolarů. Zaostaly tak za očekáváním analytiků, kteří je podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali v průměru na 46,94 miliardy dolarů. Zisk naopak odhady překonal. V přepočtu na akcii činil 15,35 dolaru, zatímco analytici očekávali 12,53 dolaru, napsala agentura Reuters.

Akcie podniku po zveřejnění výsledků ztrácely více než čtyři procenta. Minulý měsíc se společnost Alphabet stala teprve čtvrtým americkým podnikem, jehož tržní hodnota přesáhla bilion dolarů.

Většina zisků společnosti Alphabet pochází z prodeje reklamy. Investoři nyní rovněž pozorně sledují aktivity firmy v cloudových službách a její ambice v oblasti péče o zdraví. Google se loni dohodl na koupi výrobce chytrých hodinek a fitness náramků Fitbit, píše agentura AP.

Z vedení společnosti Alphabet koncem loňského roku odstoupili zakladatelé firmy Google Larry Page a Sergey Brin. Jejich místo v čele konglomerátu zaujal generální ředitel Googlu Sundar Pichai.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru