Lubomír Lízal, ekonom a někdejší člen bankovní rady České národní banky, se minulý měsíc stal předsedou představenstva Expobank CZ. Jedna z nejmenších bank na zdejším bankovním trhu má ruské vlastníky a je tradičně zaměřená na firmy. Lízalovým úkolem je, aby Expobank posílila v osobním bankovnictví - službách pro drobné zákazníky, takzvaný retail.

Aby Expobank získala klienty, začala od loňska nabízet nadstandardní úrok na běžném účtu a řadu méně běžných možností k investování. Majitelé účtů mohou snadno kupovat fyzické zlato, stříbro nebo mince prostřednictvím České mincovny nebo investovat do start-upů přes platformu Fundlift. Investovat je také možné do bitcoinu nebo do akcií přes nástroj Portu, vyvinutý investiční skupinou Wood & Co.

Lubomír Lízal (50)

Vystudoval programování na Fakultě elektrotechnické ČVUT a v doktorandském programu i ekonomii na Univerzitě Karlově.

Předsedou představenstva Expobank CZ je od 2. ledna 2020. Na starosti má především strategický rozvoj banky, obchod, personalistiku a komunikaci. Do banky přišel v květnu 2018, kdy byl jmenován členem dozorčí rady. Předtím byl rektorem Anglo-American University v Praze.

V letech 2011 až 2017 byl členem bankovní rady ČNB. Také se věnoval akademické a vědecké činnosti a pracoval mimo jiné v Ekonomickém institutu Akademie věd ČR nebo v CERGE Univerzity Karlovy. V obou institucích byl ředitelem.

"Vize je, abychom měli rozumnou diverzifikaci. Když například přijde ekonomický útlum a korporátní části byznysu se tolik nedaří, budeme mít retail, který fungovat bude,” říká Lízal v prvním rozhovoru v nové funkci. Strategií podle něj je nabízet klientům přes internet méně obvyklé způsoby investic. "Chceme zkusit především oblasti, kde zatím není plno a kde můžeme být první," říká.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru