Průměrné bytové nájemné bez poplatků v Praze loni meziročně kleslo o 1,5 procenta na 335 korun za metr čtvereční měsíčně. V mimopražských regionech stouplo v průměru o 2,6 procenta na 197 korun za metr čtvereční. Nejdražší byl po Praze Jihomoravský kraj (248 korun), nejlevnější Moravskoslezský kraj (159 korun). Vyplývá to z údajů developerské společnosti Trigema.

"Poslední rok ceny nájemného v Praze klesaly. Výjimkou bylo poslední čtvrtletí, kdy začaly růst. Lze předpokládat, že se budou mírně navyšovat také letos. A to nejen v hlavním městě, ale třeba i v Brně," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

V porovnání se třetím čtvrtletím nájemné v Praze vzrostlo o 3,4 procenta, v regionech o dvě procenta kleslo. V hlavním městě bylo nejvyšší nájemné v Praze 1 (402 korun za metr čtvereční), Praze 2 (380 korun), Praze 3 a Praze 7 (341 korun). Nejnižší bylo v Praze 10 (304 korun) a Praze 4 (307 korun).

Z deseti pražských městských částí ve čtyřech nájmy meziročně klesly. Nejvíce v Praze 3 (o 9,1 procenta), Praze 1 (o 7,2 procenta) a Praze 2 (o 2,3 procenta).

Naopak nejvíce vzrostly v Praze 9 (o 3,7 procenta) a Praze 6 (o 2,9 procenta).

Počet bytů určených k pronájmu se v Praze podle Trigemy v posledních dvou letech pohybuje mezi 6300 a 9000. "Je však třeba zmínit, že ještě před třemi roky bylo v nabídkách 12 500 takových bytů," podotkl Soural. Nejvíce bytů připadá na kategorii 2+kk (43 procent), následují 3+kk (24 procent) a 1+kk (22 procent). Z jednotlivých městských částí jich nejvíce připadalo na Prahu 5 (16,3 procenta), Prahu 2 (13 procent) a Prahu 4 (12,7 procenta).

Nájemné v mimopražských regionech je proti hlavnímu městu v průměru zhruba o dvě pětiny nižší. Za Jihomoravským krajem je Středočeský kraj s průměrným nájemným 233 korun za metr čtvereční. Druhé nejnižší nájemné je po Moravskoslezském kraji na Ústecku (161 korun) a v Karlovarském kraji (174 korun). Meziroční změny se v krajích výrazně liší. Zatímco ve Středočeském kraji se nájmy zvýšily téměř o 30 procent, v jižních Čechách o 26 procent klesly.

Související
Související

Komentáře ke článku

Pavel Šimeček 02.02.2020 23:13
Fascinuje mě, jak se vždy Praha srovná s celým JM krajem. Proč nesrovnáte radši s krajskými městy? Rozumím tomu, že Praha je kraj a město zároveň, ale je přece jasné, že průměr za JM kraj asi není totéž co průměr za Brno, takže ty výsledky srovnání jsou hodně zavádějící.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru