Pětice Čechů evakuovaných z Číny kvůli šíření nového koronaviru se do Česka vrátí v neděli večer. Odlet plánovaný na sobotních 22:00 ale bude mít zpoždění, informoval na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Běžné přímé lety mezi Čínou a Českem možná vláda v pondělí zakáže. Úřady nyní řeší, jak právně i technicky opatření připravit. Podle Letiště Praha má být od 12. února do 28. března přerušena linka mezi Prahou a čínským Čcheng-tu. Nově také na všech letištích v Česku od pátku fungují informační kampaně a cílené kontroly cestujících kvůli koronaviru, které byly dosud jen v Praze.

V Česku bylo podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) testováno do sobotního rána 37 osob. Výsledky všech byly negativní, uvedl na Twitteru.

Mezi testovanými lidmi v Česku byli jak Češi, kteří cestovali z Asie, tak turisté ze zahraničí. Preventivně byli vyšetřeni také například muž z Orlickoústecka, který se vrátil z Mexika, nebo žena z Brazílie, která cestovala přes mezinárodní letiště v jihovýchodní Asii. V karanténě je zatím také žena z Libereckého kraje, která byla v kontaktu s jedním z nakažených Němců. Její výsledky byly také negativní.

Přímo v čínském městě Wu-chan, epicentru současné nákazy, pobývají čtyři Češi. Dva z nich, studenti, požádali o evakuaci. Další dva tamní Češi žijí v Číně dlouhodobě a do Česka se vrátit nemíní. O evakuaci z Číny projevilo zájem celkem pět českých občanů.

Do Česka budou dopraveni ve spolupráci s Francií, řekl novinářům po pátečním jednání s prezidentem Milošem Zemanem premiér Andrej Babiš (ANO). Češi dorazí v neděli do Bruselu, odkud je do Prahy přepraví vojenský letoun. Budou pak vyšetřeni v pražské Nemocnici Na Bulovce a stráví dva týdny v karanténě.

Babiš také dál počítá s tím, že ministr zdravotnictví Vojtěch na pondělním jednání kabinetu předloží návrh na zastavení všech přímých letů mezi Českem a Čínou. Pro Čechy, kteří by se mohli dostat do potíží v zahraničí kvůli tomu, že mají rezervované letenky na zrušené spoje, je stát připraven vyslat letoun.

Z Prahy se dosud pravidelně létalo do čtyř čínských měst na 12 spojích týdně. Nově ale bude přerušena linka mezi Prahou a Čcheng-tu.

"Poslední zpáteční let na této lince je naplánovaný na sobotu 8. února, ve středu 12. února pak dopravce přiletí do Prahy pouze pro zbývající cestující směřující zpět do Číny. Během aktuálního letového řádu byla linka v provozu dvakrát týdně," uvedla mluvčí ruzyňského letiště Kateřina Pavlíková.

Pravidelné linky do Číny už v minulých dnech dočasně přerušily třeba aerolinky British Airways, Air France, Lufthansa i řada dalších. Zájem o lety do Číny podle českých prodejců letenek klesá a roste počet dotazů zákazníků na možnosti změny rezervace letenek či jejich storna.

Kvůli koronaviru byla rovněž v pátek rozšířena kampaň na českých letištích, a to v reakci na čtvrteční rozhodnutí Světové zdravotnické organizace (WHO) vyhlásit globální stav zdravotní nouze. Brněnské letiště oznámilo, že začalo podle pokynů ministerstva zdravotnictví s kampaní pro cestující a posádky letadel. Letáky jsou na všech viditelných místech. Stejně postupuje Letiště Leoše Janáčka Ostrava.

USA vyhlásily stav zdravotní nouze

Spojené státy v pátek kvůli epidemii nového typu koronaviru vyhlásily stav zdravotní nouze. Úřady zabrání vstupu do země cizincům, kteří v posledních 14 dnech navštívili Čínu. Opatření se nebude vztahovat pouze na nejbližší rodinné příslušníky amerických občanů či těch, kteří mají v USA trvalý pobyt, uvedla s odvoláním na ministra zdravotnictví Alexe Azara agentura Reuters.

Na osoby, které se v posledních dvou týdnech vrátily z čínské provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy, bude uvalena 14denní karanténa. Vláda kromě toho počínaje nedělí omezí lety z Číny na sedm letišť ve Spojených státech.

Americké úřady dosud potvrdily nákazu koronovirem u šesti lidí. Už také varovaly americké občany, aby kvůli epidemii koronaviru do nejlidnatější země světa necestovali. Čínské ministerstvo zahraničí se proti tomu v pátek ohradilo a uvedlo, že důvody vedoucí k tomuto opatření se nezakládají na faktech.

Odmítat vstup do země všem cizincům přicházejícím z kontinentální Číny bude i Austrálie. Oznámil to v sobotu australský premiér Scott Morrison, který uvedl, že se toto omezení bude vztahovat na všechny cizí státní příslušníky cestující z kontinentální Číny, bez ohledu na to, zda přicestují přímo, nebo s přestupem.

Australští občané a stálí rezidenti mají být po dobu 14 dnů po návratu v karanténě. Pro australské občany cestující do Číny pak bylo zvýšeno varování na nejvyšší stupeň. Australané by tak nejlidnatější zemi neměli vůbec navštěvovat.

Lety do Číny přeruší australské aerolinky Qantas Airways i novozélandské Air New Zealand.

Vietnam v sobotu oznámil, že rovněž vyhlásil stav zdravotní nouze a zastavuje všechny lety z Číny a do Číny. Vietnamská vláda rovněž uvedla, že přestane vydávat víza cizincům, kteří v posledních dvou týdnech navštívili Čínu. Některé vietnamské aerolinky už předtím oznámily, že od soboty přerušují spoje s Čínou.

Thajská vláda v sobotu oznámila, že "v řádu dní" evakuuje svých až 182 občanů z epicentra epidemie. Právě Thajsko je přitom patří s 19 potvrzenými nakaženými mezi nejpostiženější země mimo Čínu.

V Číně, odkud nemoc pochází, se virem podle tamních úřadů nakazilo už 11 791 lidí. Bilance vzrostla poté, co úřady provincie Chu-pej oznámily, že v pátek zemřelo dalších 45 lidí nakažených novým typem koronaviru. Provincie, ve které leží i město Wu-chan, rovněž potvrdila, že v pátek zaznamenala 1347 nových případů nákazy. Celkový počet lidí nakažených v provincii tak dosáhl 7153. Jednoho mrtvého ohlásilo také město Čchung-čching, které leží více než 700 kilometrů západně od Wu-chanu. Celkový počet obětí viru v Číně se tak vyšplhal na 259.

Ruské úřady nedovolily v Moskvě přistát speciálu německé armády, který evakuuje Němce z města Wu-chan. Informaci listu Bild v sobotu potvrdila německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová. Stroj tak musel zamířit do Helsinek, kde dotankuje a obmění posádku.

Na letadlo, na jehož palubě je podle deníku Die Welt 126 cestujících, včetně 21 dětí, už v Moskvě čekala čerstvá posádka, která ho měla dopravit zbytek cesty do Frankfurtu nad Mohanem. Ruské úřady nakonec ale stroji povolily jen přelet nad územím země, nikoliv přistání v Moskvě, s tím, že zde není dostatečná kapacita.

Berlín toto tvrzení ale podle Bildu považuje jen za výmluvu. Krampová-Karrenbauerová na tiskové konferenci v Bonnu poznamenala, že o důvodech ruského rozhodnutí bude ještě určitě v týdnu jednat s německou diplomacií.

Své občany už z Wu-chanu evakuovaly také Spojené státy, Japonsko, Británie či Francie.

Čínský velvyslanec v Česku požádal o humanitární pomoc

Nemocní jsou hlášeni i z nejméně 25 dalších zemí. Například v Japonsku je jich 20, v Thajsku 19. Čínský velvyslanec v Česku Čang Ťien-min požádal podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové o humanitární pomoc. Česko podle ní posoudí, jestli může poskytnout nějaké prostředky osobní ochrany.

Česko však podle premiéra Babiše nemá možnosti, jak čínské žádosti o humanitární pomoc vyhovět. Země potřebuje své zásoby pro své občany, řekl v sobotu před odletem na jednání skupiny Přátel koheze v Portugalsku.

Podobný požadavek vznesla Čína i na Evropskou unii jako celek. Správa státních hmotných rezerv ve středu informovala o tom, že má připraveny tisíce roušek, rukavic, ochranných oděvů a brýlí a desítky izolačních bioboxů pro případ epidemie. Může je uvolnit, nouzové zásoby jsou ale primárně určené pro Česko, uvedl šéf správy Pavel Švagr.

Babiš dále řekl, že úřady prověřovaly zásoby zdravotnických prostředků, které by Čína mohla kvůli nákaze potřebovat. "Ale tam podle zprávy ministerstva zdravotnictví nemáme možnost nějakým způsobem pomoci, protože potřebujeme tyto zásoby pro naše lidi," uvedl Babiš.

V Česku lidé ze strachu před virem vykoupili roušky v lékárnách, podle odborníků ale před nákazou nechrání. Roušky slouží k tomu, aby zabránily mikroorganismům dostat se zevnitř ven, k ochraně před nákazou slouží respirátory.

Ministr Vojtěch v pátek na Facebooku uvedl, že distributoři dodají v dalších týdnech na trh 200 tisíc roušek. Čeští výrobci ochranných pomůcek navyšují kvůli koronaviru výrobu.

V Česku bylo podle Vojtěcha do čtvrtka testováno kvůli podezření na koronavirus 34 vzorků, žádný z nich ale nebyl pozitivní. Aktuálně také není žádný podezřelý případ, na jehož výsledky by se čekalo, uvedl.

Přesto se šíření viru v Česku obávají dvě třetiny pracující populace. Nákazy se podle průzkumu agentury Median mezi českými zaměstnanci víc bojí ženy a lidé starší 60 let.

Obav z koronaviru zneužívají šiřitelé počítačových virů. Na internetu se totiž začaly objevovat škodlivé soubory, které se vydávají za informace o koronaviru nebo slibují návody, jak se před ním chránit, varoval výrobce antivirového softwaru Kaspersky.

Česko je podle analytika České spořitelny Davida Navrátila na pandemii, podobně jako na případnou recesi, připraveno lépe, než je ve světě obvyklé. Uvedl to s odkazem na studii Světové banky. Dopady středně vážné až vážné pandemie na světovou ekonomiku činí podle studie banky 570 miliard dolarů, což je 0,7 procenta světového HDP. Odhad dopadů na českou ekonomiku je ale jen asi 0,4 procenta HDP, tedy 22 miliard korun. Pro srovnání v Asii by byly náklady dvě procenta HDP, uvedl Navrátil.

Americké akcie oslabily

Americké akcie v pátek v důsledku obav z epidemie koronaviru prudce oslabily, klíčový Dow Jones Index odepsal 2,1 procenta na 28 256 bodů. Má tak za sebou nejhorší den od loňského srpna. K propadu cen kromě strachu z ekonomických důsledků nákazy přispěly také nepříznivé statistiky z americké ekonomiky a horší výsledky hospodaření některých velkých firem.

Dow Jones v pátek klesl o 2,09 procenta na 28 256,03 bodu. Index S&P 500 odepsal 1,77 procenta na 3225,52 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž je řada firem z odvětví vyspělých technologií, odepsal 1,59 procenta a obchodní den zakončil na 9150,94 bodu.

Akciové indexy stáhly dolů nepříznivé výsledky například ropných společností ExxonMobil a Chevron. Akcie obou podniků odepsaly zhruba čtyři procenta.

Na devizových trzích oslaboval dolar. Investoři naopak měli zájem o měny, které považují za bezpečnější v dobách nejistoty. Posiloval proto například japonský jen a švýcarský frank.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval kolem 22:30 SEČ pokles asi o 0,5 procenta na 97,38 bodu. Ztráty prohloubil, když letecká společnost American Airlines oznámila, že se přidá k aerolinkám, které ruší spoje do Číny.

Euro k dolaru přidávalo přes půl procenta a pohybovalo se kolem 1,1093 USD. Dolar ke švýcarskému franku ztrácel 0,6 procenta na 0,9633 CHF, k japonskému jenu odepisoval půl procenta na 108,35 JPY.