Akcie antivirové společnosti Avast v pátek začaly růst. Dopoledne přidaly pět procent a kolem poledne se prodávaly za 127 korun. Vyplývá to z údajů Burzy cenných papírů Praha (BCPP). Od začátku týdne po informaci o prodeji dat uživatelů ale cenný papír stále ztrácí 23 procent. Ze své tržní hodnoty firma ztratila zhruba 40 miliard korun. Podle odborníků se však bude postupně zotavovat.

Avast čelil kritice, že své dceřiné firmě Jumpshot předává údaje o aktivitách konkrétních uživatelů na internetu a že tato divize je pak prodává svým klientům. Firma se poté ve čtvrtek rozhodla činnost Jumpshotu ukončit.

Uzavření Jumpshotu podle analytiků pomohlo akciím firmy k opětovnému růstu. "Pokud vše rychle utichne, akcie by se měly začít vracet ke svým původním hodnotám," řekl Martin Cakl z Patria Finance. Na druhou stranu firma přišla o svou nejrychleji rostoucí část, což bude znamenat horší letošní výsledky.

Investory podle analytika J&T Banky Pavla Rysky trápí skutečnost, že Jumpshot se rychle zvětšoval a pomáhal Avastu k růstu. Loni rostly upravené tržby firmy o zhruba devět procent a z toho dvěma procentními body přispěl Jumpshot. O tento příspěvek nyní společnost přijde.

Související

"Hospodaření Avastu by mělo nadále růst, byť pomalejším tempem než loni. Důležité je, aby management Avastu dokázal přesvědčit investory, že firma dokáže dosahovat slušného růstu i bez Jumpshotu a že další podobné události nehrozí. Management by měl dát detailnější komentář 26. února, kdy bude prezentovat svoje výsledky za loňský rok," dodal Ryska.

Do fiskálního roku 2019 se už Jumpshot nepromítne, nicméně tento rok Avast podle Cakla přijde minimálně o 50 až 60 milionů dolarů, což představuje přibližně desetinu očekávaných tržeb z roku 2019 nebo sedm procent z Avastem projektovaných tržeb na rok 2020.

Podle analytika firmy Starteepo Dušana Jilčíka se může Avast i nadále chlubit výbornými hospodářskými výsledky a nebude měnit dividendovou politiku. Nicméně skandál s prodanými daty je pro firmu velmi nepříjemnou záležitostí. "Avast se ale sám střelil do nohy. Místo ochrany dat uživatelů si přilepšoval jejich prodejem. Pošramocenou pověst si bude napravovat minimálně měsíce. Samotní uživatelé zřejmě nebudou panicky odinstalovávat jejich software, ale investiční fondy budou nyní dvakrát zvažovat, zda akcie na současných cenách mít ve svých portfoliích při hrozbě sankcí, jak tomu bylo u Facebooku před rokem," podotkl Jilčík.

Ještě v pondělí se akcie Avastu na pražské burze obchodovaly za 161 korun. Od úterý začaly při výrazných objemech obchodů ztrácet na ceně. Denní obchody s cenným papírem počítačové firmy, které se běžně počítají v jednotkách či desítkách milionů korun, od úterý překračovaly 100 milionů korun. Ve čtvrtek obchody s akciemi Avastu dosáhly 186 milionů korun a cena akcie klesla na 121 korun. Pokles táhl dolů celou pražskou burzu, která každý den oslabovala. Ve čtvrtek index PX klesl o 2,11 procenta na 1074,39 bodu. V pátek pražská burza roste o dvě desetiny procenta na 1076,49 bodu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru