Americkému internetovému prodejci Amazon.com se v posledním čtvrtletí loňského roku dařilo díky vysokým tržbám v předvánočním období a zájmu o cloudové služby. Čistý zisk firmy se zvýšil o osm procent na 3,3 miliardy USD (75,5 miliardy korun), oznámila ve čtvrtek společnost. Výsledky výrazně překonaly očekávání analytiků a akcie firmy se po oficiálním zavření trhů vydaly prudce vzhůru.

Výnosy se zvýšily o 21 procent na 87,4 miliardy USD. Zisk na akcii činil 6,47 dolaru, zatímco analytici čekali zisk jen 4,04 dolaru na akcii. Analytici předpokládali horší čísla hlavně kvůli vysokým investicím do doručování, když v předchozím čtvrtletí zisk Amazonu klesl kvůli vysokým výdajům za služby rychlejší přepravy zákazníkům.

Amazon rovněž oznámil, že má více než 150 milionů členů svého klubu Prime, kteří platí ročně poplatek 119 dolarů za rychlejší doručení a další výhody. Amazon naposledy informoval o počtu členů služby Prime v roce 2018, kdy řekl, že má více než 100 milionů platících členů, upozornila agentura AP.

Související

Čisté tržby v Severní Americe, která je největším trhem firmy, se zvýšily o 21,6 procenta na 53,67 miliardy USD. Výnosy divize cloudových služeb Amazon Web Services (AWS) vzrostly o 34 procent na 9,95 miliardy USD.

V posledním čtvrtletí roku maloobchodní firmy obvykle vykazují nejvyšší tržby a zisk, protože toto čtvrtletí zahrnuje důležitou předvánoční obchodní sezonu. V prvním čtvrtletí Amazon očekává výnosy v rozmezí 69 miliard až 73 miliard USD, což meziročně představuje růst o 16 až 22 procent. Analytici počítají v průměru s výnosy 71,65 miliardy USD, napsala agentura Reuters.

Akcie společnosti po ukončení oficiálního obchodování rostou a připsaly si až 13 procent. Amazon se tak vrací zpět do klubu firem s tržní kapitalizací přes jeden bilion USD.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru