Americký výrobce elektromobilů Tesla za loňský rok vykázal ztrátu 862 milionů dolarů (téměř 20 miliard korun). V samotném čtvrtém kvartálu však vydělal 105 milionů dolarů (2,4 miliardy korun), a vykázal tak druhý čtvrtletní zisk za sebou. Oznámila to ve čtvrtek firma. Cena akcií podniku po zveřejnění výsledků vzrostla o více než šest procent a poprvé překonala hranici 600 dolarů, napsala agentura Reuters.

Celoroční ztráta společnosti, jejímž šéfem a spoluzakladatelem je podnikatel Elon Musk, klesla z 976 milionů dolarů v roce 2018, upozornila agentura DPA. Tesla rovněž uvedla, že v letošním roce hodlá dodat zákazníkům více než půl milionu vozů.

Firma již dříve oznámila, že v loňském roce zvýšila dodávky zákazníkům o 50 procent zhruba na 367 500 vozů. V samotném čtvrtém čtvrtletí dodala zákazníkům 112 tisíc elektromobilů.

Bez zahrnutí mimořádných položek Tesla ve čtvrtém čtvrtletí vydělala 2,06 dolaru na akcii. Zisk tak překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali na 1,72 dolaru na akcii.

Cena akcií Tesly se od loňského května více než ztrojnásobila. V tržní hodnotě tak firma předstihla německý automobilový koncern Volkswagen, upozornila agentura AP.

Související
24. 1. 2020

Je Tesla automobilka? Podle burzy je něco víc

Názory Jediná věc, kterou je třeba udělat, když se člověk mýlí, je přestat se mýlit, říkal Jesse Livermore, muž který si v amerických burzovních...

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru