Fosilní zdroje zajišťují v Česku podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka polovinu elektřiny a 60 procent tepla. Tuzemská energetika proto stojí před velkou proměnou.

Nejde jen o plány, jak nahradit výpadek uhelných elektráren pomocí nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. Další věcí je směřování EU k uhlíkové neutralitě do roku 2050 a další zpřísnění limitů emisí oxidu uhličitého pro rok 2030. Evropa tak reaguje na akcelerující hrozbu globálního oteplování, které žene lidská produkce skleníkových plynů.

"Budeme mít velký problém, jak zvládnout nové návrhy Evropské komise, protože jsme druhou nejprůmyslovější zemí v Evropě," řekl ministr Havlíček.

Proměna energetiky je ale i podle něj zároveň obrovskou příležitostí pro českou ekonomiku. Ta se díky obnovitelným zdrojům a akumulaci energie může modernizovat.

Podívejte se níže na sestřihy nejzajímavějších debat o velké proměně české energetiky. Jde o záznam Kulatého stolu pořádaného Svazem moderní energetiky.

Hlavními experty byli profesor Kornelis Blok z univerzity v nizozemském Delftu nebo dánský odborník na ekonomiku obnovitelných zdrojů Troels Ellemose Lorentzen ze společnosti Deloitte.

V prvním bloku vystoupili:

Karel Havlíček, místopředseda vlády a ministr průmyslu
Pavel Cyrani, člen představenstva Skupiny ČEZ, ředitel divize obchod a strategie
Rostislav Krejcar, člen Rady ERÚ

Ve druhém bloku vystoupili:

Lukáš Ferkl, ředitel UCEEB ČVUT
Lucie Smolková, spolukoordinátorka brněnského článku Fridays for Future Česká republika
Adriana Dergam, head of corporate comm. & sustainability, Vodafone Česká republika
Alois Míka, senior energy expert, ČSOB Advisor

Ve třetím bloku vystoupili:

Kornelis Blok, professor of energy systems analysis, Delft University of Technology, Nizozemsko
Troels Ellemose Lorentzen, renewable expert, Deloitte Dánsko
A v závěrečné diskusi také Pavel Cyrani, člen představenstva Skupiny ČEZ, ředitel divize obchod a strategie

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru