Už 26 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 24. lednu v Číně vyšplhal na 877, oznámila v pátek vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených. První dva případy nakažení ohlásila v pátek také Evropa.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 877 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Dosud nepříliš zmapované onemocnění postiženým osobám způsobuje horečky, kašel a problémy s dýcháním. Jeho původ zatím není objasněný, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ale zřejmě na člověka přenesl z nakažených zvířat.

Velkoměsto Wu-chan, které je epicentrem nákazy, se ve čtvrtek z rozhodnutí čínské vlády ocitlo de facto v karanténě. Odstřižená od světa zůstala i další města provincie Chu-pej, přičemž bezprecedentní opatření se dohromady týkají desítek milionů obyvatel.

Nákaza se však už dostala nejen za hranice Chu-peje, ale i za hranice Číny.

Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem v pátek. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci potvrdilo, se zřejmě budou objevovat i další případy.

Dva nakažené potvrdilo také Japonsko, další případy byly hlášeny ze Singapuru, Thajska, Vietnamu, či dokonce z amerického státu Washington. Druhého pacienta napadeného čínským koronavirem v pátek potvrdila také vláda Jižní Koreje, informovala agentura Reuters.

Druhý pacient, u něhož se potvrdila nákaza novým typem koronaviru, byl zaregistrován také ve Spojených státech. Jde o ženu, která se minulý týden vrátila z Číny. Podle médií to oznámilo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Agentura Reuters napsala, že dotyčná přiletěla z města Wu-chan, kde se nový koronavirus na konci loňského roku objevil, a že infekce u ní byla zjištěna v Chicagu. Podle AP jde 60letou ženu, která se do USA vrátila 13. ledna bez jakýchkoli známek onemocnění, ale o několik dní později oznámila doktorovi, že jí není dobře.

Lékaři Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí sdělili, že žena se již cítí dobře, byla nicméně hospitalizovaná, aby se zabránilo šíření nákazy. Lidé, s nimiž byla v blízkém kontaktu, jsou pečlivě monitorováni.

CDC upřesnilo, že v USA je v současné době prověřováno podezření z nákazy zatím záhadným koronavirem z Wu-chanu u 63 lidí. Dosud byla infekce potvrzena o dvou osob a vyloučena u 11.

WHO ve čtvrtek usoudila, že bylo ještě příliš brzy na to, aby kvůli šíření nového viru vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Reuters podotýká, že zatím není jasné, jak nebezpečné toto onemocnění skutečně je a jak snadno se přenáší z člověka na člověka.

Ve Wu-chanu narychlo vzniká nová nemocnice s 1000 lůžky, kde se budou léčit lidé nakažení koronavirem. Staví se na kraji města u rekreačního areálu, který podle původních plánů měli využívat dělníci. Podle místních médií má být nemocnice hotová během několika dnů. Jejím vzorem je zdravotnické zařízení, které vzniklo v roce 2003 v Pekingu během epidemie onemocnění SARS.

Několik wuchanských nemocnic podle agentury Reuters požádalo o dary ve formě ochranných brýlí, roušek, čepic a ochranných oděvů pro zdravotnický personál. Čínská média uvádějí, že některá zdravotnická zařízení mají zásoby materiálu jen na tři až čtyři dny a docházejí jim testovací sady.

Na veřejných prostranstvích ve Wu-chanu, kde běžně panuje čilý ruch, je neobvyklý klid. Lidé musí povinně ven nosit ochranné roušky, zavřené jsou stanice metra, nádraží i letiště a policie kontroluje auta přijíždějící do města. Lidé se podle všeho řídí výzvami úřadů, aby ve snaze zastavit šíření viru zůstali doma. Pokud by toto nefungovalo, má čínská komunistická strana jeden z nejrozsáhlejších systémů sledování a sociální kontroly na světě, napsala agentura AP.

Úřady v Pekingu vyzvaly obyvatele města, kteří se vracejí z oblastí zasažených koronavirem, aby 14 dnů zůstali doma, a zabránili tak šíření nákazy. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj. Peking také zrušil veškeré hromadné akce spojené s oslavami lunárního Nového roku, jehož příchod připadá na sobotu. Návštěvníci se nedostanou do pekingského Zakázaného města ani na úsek Velké čínské zdi nedaleko čínské metropole nebo do šanghajského Disneylandu, kde bylo loni o novoročních prázdninách vyprodáno.

Šťastný Nový rok! Sestry z Wu-chanu lidem popřály v hororových kulisách

Šťastný Nový rok! Sestry z Wu-chanu lidem popřály v hororových kulisách