Index PX pražské burzy vzrostl na nejvyšší hodnotu za osm a půl roku. Ve středu vzrostl o 0,92 procenta na 1140,48 bodu. Dařilo se většině akcií, index táhly nahoru především technologická firma Avast a Erste Bank. Naopak se ztrátou skončily ČEZ a pojišťovna VIG. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Daří se i okolním akciovým trhům. "Německý index DAX vystoupil na historická maxima a je nad hladinou 13 500 bodů. Na maximech jsou i americké akciové trhy," uvedli analytici společnosti Next Finance. Podle nich v prvním měsíci každého roku rostou ceny akcií výrazněji než obvykle. Důvodem je, že se k akciím na začátku ledna vracejí investoři, kteří se jich před koncem roku zbavovali.

Pražská burza zavírala naposledy výše 3. srpna 2011, index PX tehdy dosáhl 1145,60 bodu.

Nejvýrazněji ve středu posílily akcie Avastu, které získaly 3,16 procenta na 163 koruny. Posunuly se na nová maxima, podotkl Josef Dudek z Fio banky.

Dařilo se i bankovním titulům v čele s Erste Bank, která si polepšila o 1,15 procenta na 844 korun. Z českých bank zdražila Moneta Money Bank o 0,65 procenta na 85,40 koruny a Komerční banka o půl procenta na 808 korun. Operátor O2 posílil o 0,42 procenta na 238 korun, zhruba o procento si polepšily cenné papíry mediální společnosti CME.

Mírně ztrátové byly ČEZ a VIG. Akcie energetické společnosti odepsaly 0,1 procenta na 517,50 koruny a pojišťovna zlevnila o 0,31 procenta na 645 korun.

Česká měna dnes přerušila posilování k euru i dolaru. Vůči evropské měně ztratila sedm haléřů a skončila na 25,15 Kč/EUR, k dolaru oslabila o desetník na 22,70 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru