Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla ve středu poprvé překročila 100 miliard dolarů (zhruba 2,3 bilionu korun). Tesla tak v tržní hodnotě předstihla německý automobilový koncern Volkswagen a před sebou již má pouze japonskou automobilku Toyota Motor, napsala agentura Bloomberg.

Akcie Tesly ve středu vyskočily až o 4,6 procenta. Na začátku středečního maxima 572,11 dolaru (asi 13 tisíc korun) dosáhl tržní kapitál společnosti Tesla zhruba na 103,1 miliardy dolarů, což přesáhlo 99,8 miliardy dolarů společnosti Volkswagen.

Cena akcií Tesly se v uplynulých třech měsících více než zdvojnásobila. Za jejím růstem stojí překvapivé dosažení zisku v loňském třetím čtvrtletí, zprávy o zvyšování výroby v nové čínské továrně a překvapivě příznivé údaje o odbytu v celém loňském roce.

Tesla se soustřeďuje na výrobu elektromobilů. Volkswagen se oproti tomu zaměřuje na tradiční automobilový průmysl. Loni tak prodal 30krát více automobilů než Tesla. Generální ředitel Volkswagenu Herbert Diess uznal, že expanze společnosti Tesla ohlašuje radikální otřesení více než sto let trvajícího automobilového průmyslu, uvedl Bloomberg.

Překonání tržní hodnoty 100 miliard dolarů mimo jiné přibližuje spoluzakladatele a generálního ředitele podniku Elona Muska k získání odměny v hodnotě kolem 346 milionů dolarů (téměř osm miliard korun), upozornila agentura Reuters.

Související

Komentáře ke článku

Alexander Špak 05.02.2020 20:30
Až bude Elon Musk vyrábět auta s takovou dovedností, s jakou přesvědčuje nové a nové investory na další investice, až výroba elektrických aut bude relevantní skutečné poptávce a ne administrativním regulím a ekologickým aktivistům, potom možná uvěřím , že Tesla přežije. Její tržní “hodnota” je založená na “chtění” a náladách více, než na reálných číslech. PS: čekal východ redakce HN hlubší pohled na věc, nějakou analytiku; nejenom dokola propírané “prolomila hranici”... není to na Vaše ambice trochu málo ?
Vladimir Kotala 23.01.2020 21:55
No, tak tohle je trochu ulet. Tesle fandim, ale vyssi hodnotu nez Volkswagen (kteremu nijak extra nefandim, trochu zaspal), ktery prodava 30x vic aut - tak to tedy vazne nema. Otazka dne tedy je, co vlastne znamena/ukazuje dnes trzni hodnota (v prefouknute ekonomice)?
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru