Tuzemské automobilky loni vyrobily 1 427 563 osobních aut, což je o 0,7 procenta méně než v předchozím rekordním roce. Mírný pokles zhruba o 10 tisíc vozů podle nich souvisí se zhoršující se ekonomickou situací ve světě a dalšími hrozbami, které nad autoprůmyslem visí. Oznámilo to ve čtvrtek Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda Auto svou produkci zvýšila o 2,5 procenta na rekordních 907 942 vozů. K tomu automobilce pomohl především odbyt v Evropě. Kolínská TPCA udržela produkci na předchozí úrovni 210 tisíc aut a v nošovickém Hyundai výroba klesla o devět procent na 309 500 vozidel, což souvisí mimo jiné s ukončením výroby modelu ix20.

Tuzemský prodej osobních vozidel domácí výroby meziročně vzrostl o 0,8 procenta na 110 151 vozů, tradičně silný export udržel předloňské tempo s mírným poklesem o 0,8 procenta na 1,321 milionu vozů.

"Silný a dlouhý konjunkturální cyklus je u konce, světové hospodářství je pod tlakem geopolitických nejistot a prochází disruptivními změnami. Nyní se však plně soustřeďujeme na rok 2020, který bude pro automobilový průmysl zlomový. Transformace odvětví v podobě přechodu k čisté mobilitě více než kdy jindy vyžaduje úzkou spolupráci nejen firem autoprůmyslu, ale i z dalších odvětví a především pak podporu vlády," uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

Podle partnera EY Petra Knapa byl zejména citelný pokles výroby v továrně Hyundai. Naopak Škoda vyrostla a ukázala, že dokáže výpadek na čínském trhu prakticky nahradit na evropských trzích.

Související

"Rozhodující bude vývoj v tomto a dalších letech, kdy zatím pro české finální výrobce vyhlídky vypadají poměrně dobře. Zejména z pohledu produktové náplně a zvažovaných nových modelů v TPCA a Hyundai. Nicméně odvětví je v přerodu a na počátku masovějšího nástupu elektromobility, který může výrazně změnit poměry sil. Stále nicméně musíme z pohledu českého hospodářství minimálně stejně bedlivě sledovat výkonnost a další rozvoj dodavatelů do automobilového sektoru," podotkl Knap.

Výroba autobusů se loni zvýšila o 6,7 procenta na 5217 vozidel. Iveco Czech Republic zvýšilo produkci o 326 vozů na 4609 autobusů. SOR vyrobil 573 vozidel, což je stejně jako v předchozím roce.

Jediný výrobce motocyklů, týnecká Jawa, vyrobil 980 strojů, což ve srovnání s předchozím rokem znamenalo zhruba třetinový pokles produkce.

Výrobci nákladních automobilů působící v Česku, tedy Avia Motors a Tatra Trucks, výrobní data nezveřejňují. Produkce přípojných vozidel se zvýšila o 3,7 procenta na 26 238 kusů všech kategorií. Export vzrostl o 11 procent. Tuzemský prodej stagnoval.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru